| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai cancer de col uterin si te operezi, o sa mai ai problema?
Nu stiu exact ce organe vor fi indepartate in timpul operatiei.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O operatie - mai ales de cancer - se stie cum incepe, dar nu se stie cum sfarseste.
Totul depinde de starea bolnavului si de priceperea medicilor.
In caz de cancer uterin se indeparteaza tumoarea si uterul iar in caz fericit, pacienta va trai mult dupa operatie. Reusita operatiei depinde mult de starea de gravitate al bolii.

| Celcareajuta a răspuns:

Depinde de stadiul in care se afla cancerul. In general cancerele la noi in tara sa depisteaza atunci cand provoaca durere/discomfort si din pacate este destul de tarziu intrucat acesta se imprastie prin organsim dand asa zisele metastaze. Dupa tratamentul chirurgical e obligatorie o perioada de chimio+- radioterapie pentru a omori eventuale disipari ale celulelor canceroase in organism.
Raspunsul la intrebarea ta este: Imposibil de asigurat cu certitudine lipsa problemelor dupa operatie, dar iti spun cu singuranta ca in absenta acesteia nu poate fi decat mai rau.