| Andreimat a întrebat:

Dacă ai un cos aproape de anus trece intr-o săptămână cu antibiotice sau exista ceva care sa oprească durerea sa te duci la munca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca doare atat de tare, inseamna ca nu-i cos, este furuncul si nu trece, pana nu ajungi pe mana unui chirurg sa-l curete.

| anonimg a răspuns:

Că era la vedere sau nu, eu niciodată nu lăsam un coș în viață. ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare prost esti. Troll-u are si el farmecu luihappy la tine nu are nimic.

| REMiXDJ a răspuns:

Trebuie spart cat mai repede acel cos pentru ca se va mari, se va intari si va face ramificatii - fibrilatii mai adanci ca un furung si o sa fie mai greu de eliminat - uneori este nevoie de interventie chirurgicala. Daca al simti cu mana ca este umflat, fa o baie fierbinte cat poti sa supoti apa de calda, da cu dusul fierbinte acolo si cu 2 degete, cu unghiile incearca sa al spargi. Daca nu se sparge, cumperi 2 ace de la farmacie (unul mai subtire si altul mai gros - spui ca ai nevoie sa incarci cerneala la cartuse imprimanta), apoi te asezi pe vine in baie, pui sub fund o oglinda, sa cumperi o bricketa cu LED (cu lumina alba), cu o mana cu bricheta luminezi la fund sa vezi zona si cu cealalta mana cu acul muiat in spirt intepi chiar pe mijloc acea umflatura (daca acul intra 2 - 3 milimetri in acea umflatura = nu e problema - acel cos o sa pocneasca si daca va curge puroi si ceva sange este bine, strangi cu degetele apoi carnea din jur ca sa storci zona).La spital tot cu acul spag si aia astfel de cosuri - rar daca este furung mare folosesc bisturiu fin si fac o incizie acolo in acea umflatura.Am avut un prieten care si l-a spart singur asa fara probleme, mi-a spus va i-a curs ceva puroi albicios ca un lichid si ceva sange si a fost ok - nu a mai avut probleme.Acele cosuri pe la fund se fac de la transpiratie, frecare cu chilotii de pantalon daca sunt stramti, de la consum mare de sare si de mancaruri condimentate, de la stres si de la lipsa de somn insuficient si in special ca nu se fac dusuri dese calde si se sapuneste la fund cu sapunuri antibacteriene gen Protex (sunt pe la farmacii sau cosmetice astfel de sapunuri). Daca se va sparge faci dus fierbinte imediat si o sa fie ok, itr-o zi nu o sa te mai doara locul acela.O matusa de a mea e medic ginecolog, am intrebat ce se face in astfel de caz si cam asa se procedeaza.

| DanyDav a răspuns:

Stors si dai lidocaina.