| anonim_4396 a întrebat:

Daca am locuinta in Germania, patronul imi poate face contract de munca?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde vrei sa muncesti?

| MariaCts a răspuns (pentru Ioandelasal):

Germania.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariaCts):

Daca obtineti permisul de munca puteti sa munciti. Daca patronul vrea sa va angajeze o sa intervina pentru a obtine permisul de munca.

| BigBadSheep a răspuns:

Ai locuinţă acolo, dar e şi reşedinţa ta la care te găseşti în acest moment?

| MariaCts a răspuns (pentru BigBadSheep):

Nu.Uite asa stau lucrurile:vreau sa merg cu sotul meu in Germania sa lucram la un hotel.Patronul ne ofera cazare(adica o sa avem unde locuii, nu stam pe strada).Eu vreau sa stiu daca ne poate face contract de munca. hmm?

| BigBadSheep a răspuns:

Cum a zis cineva... dacă ai permis de muncă iar patronul îşi asumă responsabilităţile în ceea ce vă priveşte, cred că e totul OK. Cel puţin aici în Italia poţi declara domiciliul şi la o cameră de hotel, dacă dovedeşti că te poţi autosusţine şi ai şi muncă.