| Skarr a întrebat:

Daca am un laptop cu procesor din generatia a 3 a si vreau sa schimb procesorul, merge un procesor din generatia a 4 a pe el?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Generatia a 3-a e Ivy Bridge.

Si foloseste acelasi socket
G2 (sau BGA-1224 si BGA-1023 pentru procesoarele embedeed)
ca si Sandy Bridge (generatia a 2-a.

https://en.wikipedia.org/wiki/Socket_G2

Generatia a 4-a foloseste alt socket --- > G3

https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Socket_G3

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Procesoarele la laptopuri nu pot fi inlocuite la fel ca unitatea, ele sunt integrate in placa de baza, deci inlocuirea este imposibila.
Ai putea, totusi, sa schimbi placa de baza si sa pastrezi perifericele, ram-ul, hdd-ul, etc. insa sincer nu prea are rost si risti un pic cam mult ca unele componente sa nu mai fie compatibile.

| Skarr explică (pentru LPCTSTR):

La laptop ul meu merge schimbat procesorul. Vreau doar sa maresc un pic performanta. Si chiar daca risc. E un laptop destul de slab deci nu e mare problema.

| UnholySaint a răspuns (pentru Skarr):

Daca reuseti sa iti schimbi singur procesorul la un laptop ar trebui sa incerci sa te angazi in domenu, ca inseamna ca sti ce trebuie sa faci, lol...

| Sn4k3 a răspuns:

Generatia n-are treaba cu compatibilitatea. Acelasi socket trebuie sa fie. Dar de regula nu merge schimbat procesorul la laptop (doar ramii si hdd), deci vezi daca poti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iati alt laptop nu merita sa faci modificari la el.

| Raizing a răspuns:

Doar daca procesorul din generatia a 3a, se potriveste cu cel din generatia a, 4a.Sanse foarte mici, exista sa-l poti schimba! Oricum nu te baga tu, mergi la un servis...