| anonim_4396 a întrebat:

Daca amplific un nr. negativ devine pozitiv? dar un numar negativ daca il simplific? devine pozitiv sau ramane pozitiv?

Răspuns Câştigător
| marina28 a răspuns:

Daca amplifici un nr negativ cu un nr pozitiv ramane negativ dar daca il amplifici cu un nr negativ atunci devine pozitiv.la simplificare e acelasi lucru.

3 răspunsuri:
| Mikka09 a răspuns:

Ramane asa cum sunt.nu se schimba nimic

| sergiu27 a răspuns:

Depinde daca amplificarea e cu + sau cu -
daca cu + iasa negativ
cu - iasa pozitiv

| PatyKan a răspuns:

Daca inmultesti sau imparti un nr negativ la alt nr negativ, atunci rezultatul va fi pozitiv.
Daca inmultesti sau imparti un nr negativ la un nr pozitiv, atunci rezultatul va fi negativ.