| Mihai651 a întrebat:

Daca big crunch va exista? eu tot nu inteleg cum as putea eu sa am o alta viata? adica nu ar fi alt adn? ca asa si aici pe planeta asta as putea trai in mai multe corpuri, nu are sens!

7 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Ma, tu chiar ai probleme. Pui enspe mii de intrebari idioate la care NIMENI nu are un raspuns CORECT si EXACT totul fiind doar teorii. Cele mai luminate minti nu pot raspunde, in schimb "nu poti tu intelege" probabil de aici si lipsa de somn.

| Mihai651 explică (pentru DovleacTurbat):

Pai ce sens are reincarnarea ma? asta chiar nu are sens, cele mai luminate minti stiu asta!

| GabrielGL a răspuns:

În cosmologie, prin Big Crunch, Marea implozie sau Marele colaps se înțelege unul din posibilele scenarii ale ultimei faze ale evoluției Universului, în care metrica de expansiune devine reversibilă, iar la sfârșit („sfârșitul lumii") universul colapsează total, transformându-se într-o singularitate de tipul unei găuri negre.Presupunând cu Universul este finit în dimensiuni fizice și că principiul cosmologic (a nu se confunda cu constanta cosmologică) nu se aplică, atunci viteza sa de expansiune nu va fi mai mare decât viteza de scăpare, respectiv atracția mutuală a materiei sale componente va determina în final o contractare a sa.

| Mihai651 explică (pentru GabrielGL):

Pai si noi ne reincarnam apoi sau ce?

| aXy99 a răspuns (pentru Mihai651):

De unde sa stie? Nimic nu e sigur.

| Mihai651 explică (pentru aXy99):

Da,nimic nu e sigur, dar dupa logica ta, nu ca pare prea sf asta?

| aXy99 a răspuns (pentru Mihai651):

Dupa logica mea si universul e sf pentru ca nu l-am vazut, nu stiu cum a aparut, nu stiu ce se intampla in momentul asta in afara Pamantului si nu stiu ce sa va intampla in viitor, iar increderea mea in oamenii de stiinta este 0. Acum ce mai spui?