| Ana00005 a întrebat:

Daca cineva cumpara un produs din SUA sau China, sa il faca cadou, si pune datelele sale la facturare dar datele altei persoane la livrare, la cine se face vama? La persoana care a platit factura sau persoana care primeste coletul?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

- Print screen produse inainte de achizitionare
- Print screen cu metoda de plata a produselor si de catre cine anume au fost platite, deci sa se vada metoda de tranzactie (cardul) si numele persoanei care a tranzactionat cu cardul.
- Copie buletin persoana care a platit
- Copie buletin persoana care ridica coletul
- Buletinul in original a persoanei care ridica coletul
- Taxa din pretul total al produselor platite exceptand plata transportului.
- Taxe vamale
- Taxe fiindca au stat la sediul din localitate pana au fost ridicate, per zi sunt cativa lei.

1 răspuns:
| Sophieka a răspuns:

Persoana careia i s-au pus datele de livrare insa trebuie mers cu print screen-uri cu dovada platii, cum s-a platit aceste lucruri, prin ce metoda, de catre cine, suma bunurilor, print screen cu produsele inainte de cumparare (pentru ca se va deschide coletul de fata cu vamesul si produsele din print screen trebuie sa coincida cu cele din cutie) si copie buletin a celui care a platit produsele si copie buletin + buletinul original a celui care merge sa ridice produsele. + Se va achita la vama taxe vamale pe produse.

Deci e o treaba complicata pentru persoana careia ii faci cadou... Asa ca trebuie sa te ocupi tu de toate, cel mai bine, si sa ii inmanezi cadourile fizic dupa ce ai terminat cu, cheltuielile si ridicarea produselor.