| PuieMonta2002 a întrebat:

Daca cineva mi-a trimis un colet prin Posta Romana iar pe factura e gresit orasul, in loc de Constanta e Cobadin (strada e corecta) dar pe colet e totul în regula, îmi va mai ajunge coletul?

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă a completat corect formularul de expeditie (pana la urma, acesta ii vei primi in cutia postală, cu care te vei duce la ghiseu să iți ridici coletul) si adresa de pe colet, să speram că il vei primi.
E ciudat că angajata de la ghișeu, unde a predat coletul, nu a observat greșeala. Tot ea e cea care introduce datele in calculator. Dacă a fost așa distrată, cine știe ce o fi completat si acolo... Poate că l-a expediat la Iași. ))

| PuieMonta2002 explică (pentru floresdemayo):

M-a sunat vineri de la Posta din Cobadin ca am un colet si le-am explicat care e treaba si au zis ca îl vor reexpedia către Constanta. Ai idee cam în cat timp ajunge?

| floresdemayo a răspuns (pentru PuieMonta2002):

Cam două zile.
Începând de marți, ar trebui să mergi la Oficiul Poștal de care apartii, zilnic, și-i rogi să îti spună, dacă a sosit vreun colet pe numele tău ( le spui numele si dacă e necesar, prezinti actul de identitate la ghișeu).

| Wr3nch a răspuns:

Mda, dupa ce e returnat expeditorului si il mai trimite o data.

| PuieMonta2002 explică (pentru Wr3nch):

M-a sunat vineri de la Posta din Cobadin ca am un colet si le-am explicat care e treaba si au zis ca îl vor reexpedia către Constanta. Ai idee în cat timp ajunge?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi și îl ridici din Cobadin. Tot în același județ este.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i igur ca i-l elibereaza, daca adresa din actele de expeditie a pachetului (deci nu cele de pe pachet) nu corespund cu cele de pe actul de identitate.

| Robert141651 a răspuns:

Salut, firma de curierat trebuie sa il contacteze pe expeditor in cazul in care nu se ridica iar expeditorul trebuie sa confirme adresa corecta(respectiv redirectionarea coletului catre orasul corect).

| mi25 a răspuns (pentru Robert141651):

Nu este firma de curierat, ci Posta Romana, care are alt regim de functionare.