| anixxzyc a întrebat:

Daca cineva minte despre mine ca eu as fi o alta persoana si pune pozele acelea cu acea persoana zicand ca sunt eu si ma santajeaza ca daca pun poze cu ei pun si ei poze cu mine (eu stiu ca nu au poze cu mine doar ca ei iau de pe conturi de Facebook si spun ca aia sunt eu) Ce pot face sa ii opresc? Imi pot strica imaginea publica?

Răspuns Câştigător
| Andrei007007 a răspuns:

Uite cum sta treaba, daca acel cineva te eticheteaza undeva pe Facebook sau pe o alta retea sociala poti face o plangere la politie in acest sens, dar daca acel cineva, pune sa zicem un text peste o poza doar cu prenumele tau, sa zicem "Ana" si nu intreg numele, atunci nu ai ce sa faci decat sa te uiti la ele (nu-i poti spune cuiva sa nu puna peste o imagine care nu are legatura cu tine prenumele tau) doar daca iti foloseste numele si prenumele in acea poza, atunci poti face o sesizare la politie. Acum, treaba cu santajatul, daca tu dai curs acestui santaj, adica el/ea te avertizeaza sa nu publici o anumita poza cu "el/ea" pe o retea de socializare sau oriunde pe internet, iar tu o publici, atunci vinovatul esti tu, pentru ca persoana respectiva apare in acea poza, numai daca ii blurezi fata respectivului/respectivei victime atunci nu mai intra in considerare acel santaj. Sper ca te-am lamurit.

2 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Suna la poliție nu are voie sa facă asta

| Anonim2370 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa te duci la politie. Exista legi privitoare la dobândirea identității altcuiva in spațiul virtual.