| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva săvârșește o infracțiune și își lasă amprentele la fata locului, poliția de unde știe cum să identifice făptașul? Adică poliția are și ea un set de amprente ale tuturor, cu care să compare? Dacă da de unde are amprentele.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are amprentele tuturor locuitorilor din Romania.
Are doar amprentele infractorilor descoperiti si amprentele celor care au solicitat certificat de cazier judiciar.
Daca infractorul face parte din aceste categorii atunci este descoperit repede.
Daca nu face parte atunci se fac cercetari pana este descoperit si apoi se compara amprentele si acestea sunt proba in proces. Si nu sunt necesare amprentele de la toate degetele, doar de la un deget.

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cand esti arestat prima oara iti iau amprentele pentru dosar, e procedura standard. Si raman in baza de date.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai văzut și tu niciodată un film polițist?

Teoretic, poliția nu are amprentele tuturor oamenilor ci doar ale celor arestați cărora li s-a făcut dosar sau ale celor cărora dintr-un motiv sau altul li s-au prelevat amprentele.

Practic, îți aduc aminte că în ziua de azi oamenii își folosesc de bună voie amprentele pentru a-și debloca telefoanele, pentru a face plăți și pentru o mie de alte operațiuni digitale...

Deci dacă vrei neapărat să-ți faci probleme, fă-ți mai degrabă probleme că firmele de tehnologie au amprentele tale, nu că le are poliția.

| Brizbriz a răspuns:

Daca ar avea amprentele tuturor am fi stat nazist

in plus, nu sunt numai amprentele, ci orice chestie cu care te pot identifica, cum ar fi ADN, fibre, camere de supraveghere, etc.

| RxTx a răspuns:

Au in mod ilegal obținute fara acordul oamenilor inca din clasa 1 de la scoala
Au si specimen de scris fara acordul oamenilor

Sunt mai multe metode pentru ca daca nu au amprentele tale si le su pe ale unii var bunic frate părinte gata te-su găsit
Pt ca au sofruri care poate sa le spună repede care sunt rudele tale
Asa ca vor veni in familia ta si pana la urma daca sunt interesați tot dau de tine

| RxTx a răspuns:

Multe rude ale tale si-au facut pasaport permanent
Asa ca au dat amprentele ca sa le dea pasaport permanent
Asa ca de la amprentele rudelor tale pot sti repede ca esti ruda cu ei

| 1234568807 a răspuns:

De ce te intereseaza? Ai facut o infractiune?

| RaduRobertRO a răspuns:

Daca ai un act biometric are amprentele, daca nu cand se fac cercetari suspectii sunt amprentati.

| sparklingqueen a răspuns:

Politia are doar amprentele celor care au fost deja arestati.