| Joker3134 a întrebat:

Daca dau masina cuiva care nu are permis si el omoara pe cineva fac si eu puscarie cu executare? Dar normal eu trebuie cu suspendare, avand in vedere ca nu omor eu.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Ce pedeapsa o sa primesti, respectiv inchisoare sau amenda ori cum va fi inchisoarea depinde de ce va hotari instanta de judecata, in functie si de faptul daca ai avut antecedente sau nu, daca ti-ai recunoscut sau nu fapta, etc. Trebuie sa stii ca daca iti recunosti fapta si inchei un acord cu procurorul pedeapsa se scade cu o treime.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu primesti dosar penal pentru incredintarea cu buna stiinta a autotorismului, unuia care nu are permis de conducere.
Legal, esti la fel de vinovat ca si cel care o conduce, pentru ca nu ai voie sa dai masina pe mana unuia, care nu are permis de conducere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu primesti un dosar penal pentru ca ai incredintat masina cuiva care nu are permis... bineinteles daca o incredintezi cu buna stiinta. Cat despre pedepse, asta le stabileste judecatorul

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salut,sper din toata fiinta ca e o gluma proasta,dar respectand intrebarea ta,iti spun din start ca esti complice si vei fi pedepsit in egala masura cu autorul daca nu anunti autoritatile sau vei fi descoperit,sunt sanse sa se creada ca ai fi tu cel care a cerut omorul si ai sa iei maxim de ani inchisoare cu executare pentru crima organizata,nicicum accident auto mortal,te sfaturesc sa iti revizuiesti viata si sa renunti la razbunari,ajuta-ti prietenii (chiar si pe tine insuti) sa isi gaseasca adevaratele prioritati in viata asta,vrei sa te bucuri, razbuna-te, vrei sa fii fericit, IARTA! Spune asta prietenului tau sau chiar tie insuti. Dar totusi poate nu dai masina cuiva care nu are permis de conducere indiferent de context, daca e grav, CONDUCI TU!