| anonim_4396 a întrebat:

Dacă doresc să cumpăr un produs, cu livrare gratuită, in valoare de 150 lei din China, de pe Ebay, sigur va fi gratuită? Am mai comandat ceva de pe ebay cu cost livrare 8 dolari și totul a fost ok. Acum nu știu dacă ați luat și voi ceva cu transport gratis, e full gratis oare sau trebuie plătit curierul în țară? E prima oară când vreau să comand din china, am văzut un produs de 2 euro cu livrare gratuită... mă îndoiesc să fie gratis deoarece ar fi mai scump transportul pentru firma respectivă decât produsul vândut.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu conteaza ce suma sau de ce suma cumperi, shippingu tine de vanzator, deci poate sa fie gratis sau nu.De cele mai multe ori da este gratis, dar asta nu este o regula, nu-i ceva batut in cuie.De ce fac vanznatorii asta? E o metoda prin care atarge clientu, cand vezi gratis transport parca suna altfel nu? Dar adevaru e ca tot platesti, vanzatoru isi baga transportu in produs si spune transport gratis laughing in sf nu mai conteaza asta.Deci daca transportu e gratis, asta inseamna ca tu nu mai platesti nimic pana cand produsu ajunge la tine.Nu mai platesti nimic referitor la produs si transport, Dar platesti vama laughing ca asa is romanii sau europenii hoti, isi jumule populatia, nu stiu cum sa mai scoata bani de la oameni.Deci in RO vei plati vama, deci vei merge la posta, nu-ti va aduce nimeni acasa pachetu ala banui.Ce ai cumparat tu dealde 8-10 dolari sau euro alea sunt scutite de taxe, de vama.Nu stiu, dar am citit pe aici ca pana in 10 dolari nu se d a vama,dupa deja se plateste vama, nu stiu pana la ce suma, apoi daca suma depaseste nu s tiu ce suma, platesti si vama si tva ca asa e in tenis, adica in RO, adica un UE niste talhari la drumu mare.De parca daca cumperi un singur produs, deci unu singur, care este pentru uzul tau perosonal trebuie sa mai platesti ceva. Daca ai fi cumparat stiu si eu 100 de produse de acelasi fel da,asta face comert, platesti vama, dar daca cumpar un singur produs, logic, normal indiferent de pret, nu vad de ce trebuie sa platesc eu ceva statului? Cum am spus niste legi de rahat in UE sa scalavageasca populatia.

Referitor la ce ai vazut tu 2 euro cu livrare gratis asa este, am cumparat si eu de 1, 5 dolari cu free shipping laughing nu te mira chinezii au salariu de 10 euro pe luna sau cat or avea, pentru ei orice cent conteaza. Iara livrarea la acel produs de 2 euro stai linistit ca e nimic toata.