| King2001 a întrebat:

Daca Dumnezeu exista de ce nu se arata? care e logica?

13 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca s-ar arata, daca ar avea un trup vizibil, cu ce s-ar deosebi de celelalte vietuitoare?
Daca ar avea trup cum ar mai putea fi omniprezent? cum
ar mai putea fi peste tot, sa-i vada pe toti, sa-i asculte pe toti cei care se roaga?

| peperonies a răspuns:

Pai daca se arata toata lumea devine credincioasa instant.

| Legion7X a răspuns:

Păi normal că nu se arată trebuie să se împlinească anumite profeții de sfârșit al universului fie o guvernare mondială fie un dezastru planetar de meteoriți, fie un război nuclear ceva va termina planeta
Nu se știe ce va fi.
1După cum vezi America este cam pusă pe Corea nu este ușor să tu pui cu o Țară care dezvoltă arme nucleare România va fi sigur ștearsă de pe hartă dacă nu ne vedem de treabă chiar dacă suntem în NATO băgați pe felie cu Americani.
2 Schimbările climatice sunt din ce în ce mai dure odată cu avansarea anilor topirea aisbergurilor în ocean care duc spre zone mai calde poate duce la creșterea fluxului de apă în ocean, cutremurele de intensitate mare pot provoca anumiții vulcani să erupă dezastruos pe anumite insule distrugând toată vegetația și oameni din aproprierea insulei.
3 odată cu avansările în tehnologie se crează tot mai multe modalități de-a se inventa arme, mașinări, lasere, cât mai sofisticate care pot fi folosite împotriva naturi sau de-a influența natura or pentru creierul uman
Un ex : Este proiectul BLUE BEAM, HAARP și altele care rămân necunoscute.

| JIJ a răspuns:

Cere un semn

Răspuns utilizator avertizat
| Wyse a răspuns:

Uite o dovada ca Dumnezeu exista
Daca nu era Dumnezeu noi nu eram, pamantul nu era, lumea nu era

| Mieeez666 a răspuns (pentru Wyse):

Si care-i dovada?

| Torra01 a răspuns:

Numele de Dumnezeu este creat de umanitate, cu sau fara dovezi (spre exemplu Biblia) consider ca oamenii ar trebui sa creada in anumite forte, fortele universului sunt complet sustinute de stiinta, adica reactiile dintre moleculele si atomii lumii, incluzand si omul cu toate lucrurile care se intampla cu ei.Cu alte cuvinte, noi nu ar trebui sa credem decat in ce vrem, iar "Dumnezeu" sa fie ce vrem noi sa fie, o putere de energii pozitive sau un om care ar fi venit si facut minuni pe pamant, nu asta conteaza.Religia si toate aceste lucruri sunt concepute de mentalitatea oamenilor iar indoctrinarea aceasta cu biserica si credinta este tipic omeneasca.Credinciosii vor spune"Asa scrie in Biblie" dar cartea aceasta este doar o carte in care este descrisa viziunea si experientele unor oamenii, cu punctul lor de vedere, pentru ca asta ne diferentiaza unii de altii.
Spre exemplu daca eu vad o lumina pe cer, unii pot spune ca norii sunt asezati intr-un anumit fel si creaza forma aceea speciala, alti pot spune ca e o lumina cereasca care aduce fericire...etc.Este vorba doar despre viziunea omului asupra lucrurilor deosebite, care nu se intampla in fiecare zi si care nu au mereu o explicatie logica
Nu am dat acest raspunsa sa par mare filozoafa sau sa schimb parerea oamenilor despre divinitate, vreau doar sa subliniez faptul ca orice om gandeste diferit si nu trebuie indoctrinat sau facut sa isi schimbe parerea. Daca cumva acolo exista acest Dumnezeu sunt sigura ca asta vrea, sa credem in ce vrem noi sa credem si in ce ne da noua putere sa mergem mai departe in timpuri grele. Sper ca te am ajutat putin sa intelegi cam cum functioneaza ideea de divinitate.☺

| eueu1996 a răspuns:

Salut tu respiri nu? si pentru a respira ai nevoie de aer (oxigen etc pentru a nu intra in detalii). Tu vezi aerul? nu!
Este axact acelasi lucru

| King2001 explică (pentru eueu1996):

Nu-l vad, dar s-a demonstrat ca exista! o divinitate nu avem cum sa o vedem deci nu e relevant

Răspuns utilizator avertizat
| Robyyyrobyyyyy a răspuns:

Maicamea mereu zice ca straluceste prea mult

Avand vedere ca sunt ateu si ma bazaie la cap cu de astea :3