| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti reclamat la politie pentru furt, cum se procedeaza?
Mentionez ca furtul este fals, din rautate.pe deasupra bunurile presupuse ce s-au furat nu au valoare...
Inca nu mi-a venit nici un fel de citatie, am aflat din alte surse.
As vrea sa ma prezint chiar maine sa clarific situatia.
Si as dori sa stiu ce mi se poate intampla in cel mai rau caz
(sunt implicate si niste sarlatani bogati care ar putea manipula acuzatiile) Furtul presupus s-a desfasurat in casa unde locuiesc eu
Si as dori sa stiu ce mi se poate intampla in cel mai rau caz?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stai linistit. Va trebui sa fii anuntat de organele de cercetare, sa te audieze si/sau sa faca investigatiile legale considerate necesare.
Chiar daca s-a depus plangere pentru furt impotriva PERSOANEI TALE, va trebui sa si dovedeasca acuzatia.
Daca nu se dovedeste furtul facut de tine, atunci TU poti poti actiona in judecata persoana care a semnat denuntul, pentru calomnie.

| LoneGunman a răspuns (pentru Bula):

Nu sunt minor
Si nu am rabdare, is cu nervii la pamant, merg cat pot de repede sa clarific situatia
"obisnuitele certuri" in familie s-au complicat, acuzatiile ma au pe mine in rol secundar...

| Ioana_Iulia_1989 a răspuns (pentru Bula):

Buna am fost acuzata in urma cu 2 luni si ceva de un furt din apartamentul fostului cu care nu am.mai vb timp de 2 ani jumate reclamatii si acuzari urate aduse mie si probleme creeate si rusinea adusa de catre el si multe altele! Mai pot face reclamatie acum? Mentionez ca comisaru a spus ca nu pot pana nu termina cercetarile dar nimeni nu m-a cautat sunat citatie si nimic urma sa fiu sunata pentru poligraf asta acum 2 luni! Dar nimic! Mai pot face reclamatie impotriva celui ce ma acuzat? Multumesc

| Bula a răspuns (pentru Ioana_Iulia_1989):

Reclamatie penala nu mai poti face, fiindca termenul a expirat.
Dupa ce se va inchide cercetarea penala pentru "furt", atunci - daca scrie negru pe alb ca nu s-a demonstrat fapta, deci nu esti vinovata - atunci poti intenta o actiune civila pentru calomnie.
In acel caz, poti avea ca dovada rezolutia parchetului (care te va dezvinovati) si marturiile celor carora te-a defaimat, te-a facut hoata. Evident, este bine sa discuti cu fiecare martor in parte, sa accepte sa vorbeasca in favoarea ta, sa nu fie dubii. Totodata, e bine sa ai si un avocat bun, specializat in calomnii si despagubiri.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, in principiu Politia trebuie sa gaseasca dovezi pentru a te da in judecata, altfel procurorul va dispune RUP.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru doctorandus):

"RUP"? asta ce vrea sa insemne, in terminologia juridica, Dle. "Doctorandus"? laughing laughing laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Inseamna renuntarea la urmarirea penala.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru doctorandus):

A fost declansata urmarirea fara instiintarea urmaritului? laughing laughing laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am enuntat un principiu, care e situatia lui concreta nu afecteaza principiul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru doctorandus):

Bah; esti prist? zise ursul vanatorului care manca seinte in fata televizorului.winking laughing laughing laughing

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa primesti citatie sau sa vina cineva sa iti spuna sa te prezinti la politie.Trebuie sa ai un alibi si de probabil sa dai o declaratie cu ce ai facut atunci acolo etc.O sa apara si martori care stiu ca ai furat sau stiu ca nu ai fost acolo in momentul furtului si se va incepe o ancheta poate chiar si o perchezitie la domiciliu.Ori dai bunurile inapoi, ori despagubesti pagubitul sau poti sa faci si inchisoare daca este ceva foarte valoros acum depinde cum te intelegi si cu pagubitul

| LoneGunman a răspuns (pentru Freya1):

Pabubitul este bunica, Femeie de 80+ de ani, furtul s-a produs in decurs de ani...
numai ca acuzatia a fost formulata de niste sarlatani, si nu stiu ce au scris acolo...

| Freya1 a răspuns (pentru LoneGunman):

Deci tu ai fost acuzat ca ai furat de la bunica ta de 80 de ani acum cativa ani si abia acum se cerceteaza si ai fost chemat.Pai doar bunica ta poate sa fi depus plangere impotriva ta altcineva nu si cu sarlatani care nu sti ce au scris acolo cred ca te referi ca a luat declaratie si au scris-o ei si persoana respectiva doar a semnat nu? Pai avand in vedere ca este bunica ta discuta cu ea este singura care te poate scoate sa nu platesti amenda sau altceva

| Yon1470 a răspuns:

Dupa ce esti reclamat la politie,politia va face o ancheta si va stabili ce si cum. Daca esti implicat si ai vreo vina si se descopera treaba asta, probabil sau mai mult ca sigur vei fi arestat pe durata procesului. Daca esti minor si nu ai mai avut antecedente penale, vei putea fi judecat in stare de libertate, daca ai un avocat platit de tine si nu din oficiu si la finalizarea procesului mai mult ca sigur vei fi condamnat cu suspendare, asta daca esti minor sau nu ai mai avut cazier!