| Calin090905 a întrebat:

Daca eu trimit un colet catre X, el nu-l ridica, dar nu-l mai vreau nici eu si nu-l mai ridic ce se intampla? Firma fan curier

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu bunul ramane la curier care in 6 luni daca nu este ridicat il caseaza.
Pe de alta parte nu e nici vina omului care trimite un colet ca cumparatorul nu vrea sa il ridice, poate vorbim de ceva voluminos la care transportul ajunge si 200 de lei, iti dai seama ca in acest caz ramane cu paguba vanzatorul.
Se poate ajunge la acest cost de livrare? DA, daca este un colet greu, distanta este mare iar adresa de destinatie nu este in aria de acoperire a curierului si transportul este taxat in plus pe fiecare km in plus.
Eu am patit-o cu un nenorocit de tigan (ulterior mi-am dat seama de etnia lui) care nu a mai vrut sa ridice coletul din cauza ca transportul era destul de mare, astfel si eu am abandonat coletul si am pierdut continutul, nici mie nu mi-a convenit sa platesc pretul returului.
Asta e mai sunt si nenorociti pe lumea asta.
De atunci aleg sa vand doar in aria mea de actiune, numai trimit nicaieri si pentru nimeni.

3 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Ramane la curier, dar intr-un timp vei fi somat sa platesti acea deplasare.
Nu trimiti un rahat unuia, ala nu ia teapa si apoi curierul ramane cu paguba!
Nu uita ca firma de curierat are datele tale si poate depune plangere la politie pe numele tau f repede!

| Calin090905 explică (pentru Simpatic):

Și doar tu ca expeditor ai rămas cu pagube?

| Simpatic a răspuns (pentru Calin090905):

Da, am pierdut acel pachet in valoare de circa 200 de lei, ce sa fac sa-l dau pe ala in judecata, asta e se mai intampla happy

| Simpatic a răspuns (pentru Eugen80):

Din cate stiu bunul ramane la curier care in 6 luni daca nu este ridicat il caseaza.
Pe de alta parte nu e nici vina omului care trimite un colet ca cumparatorul nu vrea sa il ridice, poate vorbim de ceva voluminos la care transportul ajunge si 200 de lei, iti dai seama ca in acest caz ramane cu paguba vanzatorul.
Se poate ajunge la acest cost de livrare? DA, daca este un colet greu, distanta este mare iar adresa de destinatie nu este in aria de acoperire a curierului si transportul este taxat in plus pe fiecare km in plus.
Eu am patit-o cu un nenorocit de tigan (ulterior mi-am dat seama de etnia lui) care nu a mai vrut sa ridice coletul din cauza ca transportul era destul de mare, astfel si eu am abandonat coletul si am pierdut continutul, nici mie nu mi-a convenit sa platesc pretul returului.
Asta e mai sunt si nenorociti pe lumea asta.
De atunci aleg sa vand doar in aria mea de actiune, numai trimit nicaieri si pentru nimeni.