| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Daca fac carnea pe tigaia grill, cu o lingurița de ulei doar, inseamna ca o prăjesc sau o frig? E ca cea de pe gratar?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe gratar, prajirea se face timp mai indelungat, la temperatura mai mica, timp in care grasimile se topesc si scurg din bucata de carne.
In tigaia-gratar, prajirea se face mai rapid, temperatura fiind mai ridicata, iar grasimile nu au cum sa scurga tot din carne, acesta ramanand mai unsuroasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de carne, de animal, de grosimea bucății, de cât timp o faci.
Dacă este groasă, ea pe grătar se pătrunde datorită focului puternic de sub grătar. Ca să ai același rezultat, în tigaia gril neacoperită, ai nevoie să o ții prea mult, timp în care uleiul de măsline se arde, ceea ce nu dorești.
Așa că pe grătar iese ca de pe grătar, din tigaia grill iese ca din tigaie.

| danaieladaniela a răspuns:

O frigi dar nu pute ulei pe carne