| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Daca fac medicina in Romania care sunt șansele să lucrez în străinătate?. Va fi nevoie sa învăț din nou toți termenii medicali in engleză spre exemplu?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrei, sansele sunt foarte mari. Oricum, in facultate, jumatate din ce trebuie sa citesti este in engleza, asa ca termenii ii vei sti ca pe cei romanesti. Iar tarile nordice, de exemplu, te iau sa lucrezi la ei, fara sa stii absolut nici o limba straina, faci un curs de 6 luni de limba si gata, doar sa fii absolvent de medicina si sa vrei sa te duci.

Bula
| Bula a răspuns:

Tu ce crezi?
Pacientul din alte tari vor invata limba romana, ca TU sa-i intelegi ce le doare? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Jumatate din absolventii de medicina pleaca din tara si profeseaza in alta parte, daca ei pot inseamna ca poti si tu

| sierra1 a răspuns:

Ai sanse enorme să lucrezi ca medic abroad. Și cânde te gândești ce salariu o să iei, problema termenilor medicali în altă limbă va fi o bagatelă. Exersează eventual în a număra bani mulți

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Vrei sa-ti ajuti semenii; sau VREI sa-ti umplii portofelul!?winking laughing tongue

| alinadianaaa a răspuns:

Daca vrei sa dai la medicina alege limba de predare engleza daca vrei sa pleci in afara.

| CicianIoanaDiana a răspuns:

Posibil! Se poate!