| Joker3134 a întrebat:

Dacă faci sex cu prezervativ poti lua hiv si daca nu are nici răni si nici nu se rupe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Se spune ca nu, dar eu nu m-as baza pe asta. Mai bine sa te feresti sa faci sex cu oricine ai ocazia.
Relatiile serioase si fidelitatea sunt cel mai bun mijloc de protectie fata de bolile cu transmitere sexuala. Ideal ar fi sa faci sex doar in cadrul casatoriei.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Prezervativul este cea mai bună metodă de contracepție față de alte dacă acesta este folosit corespunzător și nu prezintă urme de uzură. Dacă a fost folosit cum trebuie și era intact, nu se poate luat niciun fel de virus sau alte boli de la persoana purtătoare.

| Țoglă a răspuns:

Nu, dar poți lua boli și de la s3x oral neprotejat.

| Tranconoid a răspuns:

Nu, atata timp cat prezervativul este folosit corect si nu este expirat. Exista intotdeauna riscul ruperii prezervativului, dar este destul de mic.
Numai virusul imunodeficientei umane (HIV) se poate transmite. Imunodeficienta este o stare a organismului tot asa cum oboseala este o stare a organismului. Imunodeficienta organismului nu poate fi transmisa tot asa cum oboseala nu poate fi transmisa. SIDA este stadiul in care imunodeficienta organismului il face incapabil de a elimina agentii patogeni. SIDA este un stadiu in care apar semnele si simptomele infectiilor oportuniste. SIDA nu se poate transmite.

| An89 a răspuns:

Nu