| Henrypericolpublic a întrebat:

Daca imi iau o masina de spalat cu 1600 RPM si o folosesc la 1000 va rezista mai mult?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice mecanism solicitat la maxim se strica mai repede decat la nici jumatate de expunere.
Daca ai invatat macar un pic de fizica (mecanica), atunci poti sa calculezi usor de cate ori sunt mai putin solicitati rulmentii tamburului la 1000 RPM decat la 1600RPM (vezi forta centrifugala).

Daca suprasoliciti orice, acela se va strica repede (ceea ce e interesul producatorului, sa cumperi din nou).
Produsele sunt proiectate sa reziste la solicitarea maxim inscrisa timp de garantie + o perioada scurta, iar costul reparatiei sa fie apropiat pretului unui aparat nou, "mai destept". tongue
Tu, utilizator, trebuie doar sa scoti banii din buzunar sau de pe card si sa cumperi, cumperi, cumperi...
... cat mai mult si mai des, preferabil in rate (pe credit).

| mgtow a răspuns:

O masina rezista 10 ani garantat. Va fi rezistenta daca nu o suprasoliciti asa mult. Eu o foloseam la 2 saptamani 2 ture - albe si colorate.

| darrio2007 a răspuns:

Nu rotatiile la stoarcere conteaza ci timpul de folosire, anticalcarul si curatarea.

| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat. Oricum, nu la toate programele de spălare va folosi turația maximă de stoarcere, aceasta e selectată în funcție de ce rufe anume speli. Deci ea va rezista cam la fel cu una făcută să rotească la 800 sau 1000 rpm.
Dar cu siguranță, unele rufe le va scoate mult mai bine stoarse.

| NLS a răspuns:

Nu vei castiga foarte mult, pentru ca primele piese care se defecteaza sunt:
--rezistentele care incalzesc apa, din cauza duritatii apei (Daca folosesti Calgon le mentii mai mult timp in stare de functionare dar o data tot se vor acoperi)
--placa de control (PCB-ul cu toata electronica), se defecteaza destul de usor
-- abia pe locul 3 se afla rulmentul ce tine cuva. Teoretic, de la viteze mai mari de rotatie, se vor produce vibratii mai mari, care in timp vor distruge rulmentul (sau mai degraba lagarul in care se afla rulmentul) ( pot sari bile, sau se pot sparge, se creeaza joc intre rulment si lagar...etc)
Insa poti evita asta mai degraba prin respectarea cantitatii de haine pe care o incarci in masina, decat prin limitarea vitezei.
Daca masina suporta 5KG de haine, nu bagi 6 sau mai mult.