| mariaciu a întrebat:

Daca la o comanda am trecut doar codul postal si nu localitatea, coletul va mai ajunge?
Am pus oras, judet, strada si nr dar nu aveau casuta pentru localitate, doar cod postal
coletul vine din alta tara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai pus orasul atunci ai pus localitatea, avand in vedere ca si orasul este localitate, la fel ca municipiul si satul.

| mariaciu explică (pentru Ioandelasal):

Deci va ajunge la mine nu? isi vor da seama cu codul postal nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariaciu):

Da, va ajunge.

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Am o intrebare absolut dementiala pentru cel care a pus intrebarea si TOTI care au raspuns

CARE E DIFERENTA DINTRE ORAS (pe care zice ca l-a trecut) SI LOCALITATE (care inseamna asezare umana: oras, municipiu, comuna, sat)?!? SI CUM POT FI DIFERITE?!? (adica locuiesc in orasul x dar localitatea y)

iar daca ai trecut orasul strada, nr, si codul postal, EVIDENT ca ajunge

| mariaciu explică (pentru Bizon95):

Pai de asta am pus intrebarea ca nu stau in oras si la sat am pus orasul dar nu si numele localitati am trecut codul postal al localitati

| Bizon95 a răspuns (pentru mariaciu):

Https://dexonline.ro/definitie/localitate
"Așezare omenească formând o unitate administrativă. 2-3 (Îljv) Din ~ (Care este) din orașul, satul, comuna etc. despre care este vorba"

adica localitate inseamna SI oras, SI sat

insa e posibil sa mananc rahat din cauza, ca nu stiu sigur cum e organizata exact Romania, doar am cautat cuvantul localitate tongue

insa, daca ai trecut codul postal SIGUR ajunge unde trebuiewinking

| Goete a răspuns:

Tu esti... sau te faci?
..."am pus oras"...
..."dar nu aveau casuta pentru localitate"...
Tu ce crezi, orasul e sau nu e localitate?
Incearca sa stergi intrebarea, sa nu rada si altii de tine

| DenisStieJuca a răspuns:

Trebuie sa suni la ei sa le spui