| Joker3134 a întrebat:

Daca lesini din cauza etnobotanicelor si esti major cei de la spital sau de la politie iti vor suna familia sau ceva? sau daca ai un prieten bun poate si te suna vine el cu tine?

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar daca esti destul de grav vor face asta, sau daca lucreaza vreo cunostinta pe acolo le va spune sigur parintilor.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai 18 ani nu suna pe nimeni, esti major si poti raspunde pentru tine.

| ziftode a răspuns:

Din cate stiu eu, exista un lucru numit secret doctor-pacient
nu stiu in Romania cat de tare se aplica in situatia asta cu etnobotanice, in teorie nu au dreptul sa sune politia decat daca faci trafic, vrei sa te sinucizi cu ele, sau macar ai o cantitate destul de mare asupra ta (fara sa declari nici o intentie), atunci sunt obligati pentru ca ar fi complici la o infractiune

DAR, daca nu esti major (nu ai 18 ani) or sa sune familia in momentul in care constata ca esti "high", nu conteaza din ce cauza (droage, beutura, iarba, etnobotanice, etc.)

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Chiar s-ar putea sa ii dea in gat pe parinti la piulitie, protectia copilului, etc. pentru ca nu sunt responsabili si neglijenta lor ti-a pus viata in pericol, iar secretul mai sus mentionat nu se aplica deloc, pentru ca tu esti minor, iar parintii nu sunt pacienti in cazul asta

| Kogaion a răspuns:

Depinde si cati ani ai, daca ai 18-19, iti suna si parintii.

Răspuns utilizator avertizat