| Chrisz a întrebat:

Daca ma conectez cu tableta la wirelles'ul vecinului (i'am ghicit parola), fara sa stie el, el poate vedea ca sunt conectat? Adica ii apare ca ii "fur" net, parole, si alte chestii? Nu ma pricep la Wi-Fi, si vreau sa stiu daca el poate afla ca sunt si eu conectat pe parola lui.Nu ca ar fi vreo problema, vreau doar sa stiu pentru cunostintele mele.Rog raspunsuri sincere si fara ironii.

12 răspunsuri:
| eu_stie_tot a răspuns:

Daca se pricepe poate sa vada ca mai este cineva conectat la routerul lui, dar nu poate vedea decat adresa MAC si eventual si numele tabletei. Te sfatuiesc sa nu o numesti "tableta lui Chrisz" sau ceva care sa sugereze ca e a ta. Nu poate sa afle a cui sau unde este tableta.

| Chrisz explică (pentru eu_stie_tot):

Hm, am inteles.De exemplu, daca intru pe mail/messenger, lui ii apare id'ul/contul meu? Si unde sa intru sa vad denumirea tabletei? Recunosc ca nu ma prea pricep, e prima zi de cand o am in posesie.

| hunterpainting a răspuns:

Poate vedea ca esti conectat dar nu ca esti tu.
poate afla ca esti tu daca se duce la militie sau intreaba din usa in usa a cui e adresa MAC pe care o vede el

| Chrisz explică (pentru hunterpainting):

Am inteles, mersi mult!

| Fuchii a răspuns:

Poate afla doar ip-u big grin intrând în router.Dar chiar şi aşa nu ştie că eşti tulaughing

| Chrisz explică (pentru Fuchii):

Deci vede ca mai foloseste si altcineva internet'ul lui...Dar unde anume vede, sau cum poate vedea? Te rog, da'mi niste detalii mai ample daca poti.

| Fuchii a răspuns:

Păi routerul lui are un cod sau un ip ceva de genu îl scrie în bara de sus a paginii de Google.Intră în router se conectează şi are acolo scris undeva...Îi apare ip-u şi numele tabletei.Atâta tot.

| Chrisz explică (pentru Fuchii):

Deci daca ma conectez pe messenger, nu poate vedea id'ul si alte chestii, nu? ...Asta m'ar interesa, sa stiu daca pot naviga linistit pe internet fara sa'i apara lui datele mele.

| eu_stie_tot a răspuns (pentru Chrisz):

Nu poate vedea id-ul. Depinde de ce tableta ai. De obicei numele tabletei il pui tu cand conectezi tableta pentru prima oara la un computer. Cel putin asa e la Ipad. Cauta la settings sau ceva asemanator.

| Fuchii a răspuns (pentru Chrisz):

happy Te poti conecta linistit la ce vrei!

| Chrisz explică (pentru eu_stie_tot):

Deci pot intra linistit in continuare, ca nu are cum sa'mi vada contul si alte chestii de astea...Mersi de raspunsuri.

| Chrisz explică (pentru Fuchii):

Iti multumesc mult, pot sta linistit acum.happy