| mIsTeR a întrebat:

Daca ma intorc din spania in romania voi primi alocatie? dar alocatia din urma cu 2 ani cat timp am stat aici voi primi din urma banii? ...si ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o ruda in romania o poti ruga sa se intereseze pentru tine, ce trebuie sa faci, ce acte iti trebuiesc. daca iti trebuie o procura o faci aici si dupa aceea o traduci in romania, este mai ieftin decat aici.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de status-ul tau din spania: daca ai avut contract de munca conform conventiilor UE sau nu.
Ca si cetatean roman, ai dreptul la o alocatie si daca nu lucrezi, dar in cuantum mult mai mic. Insa daca ai fost si ai lucrat in strainatate, atunci primeaza legile tarii respective.

| mIsTeR explică:

Eu sunt elev si invat in spania de doar 2 ani si vreau sa ma intorc in tara ca eleva...

| mIsTeR explică:

Eu cunosc o familie care siau luat copii in spania a lasat procura in tara si ei iau alocatie in continuare printr-o prietena se poate sa ne lase procura parinti si sa o luam si noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie sa te duci sa iti depui actele pentru alocatie, nu cred ca vei primi restante, mai ales ca poti fi descoperita si s-ar putea sa dai inapoi cu varf si indesat. dar inainte de a pleca trebuie sa iti aduni toate actele necesare sa nu ajungi in romania si sa te trezesti ca ai uitat certificatul de nastere sau mai stiu eu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este alta, amandoi parintii sunt in spania, e vreunul in romania? primesti alocatie numai daca parintii locuiesc in romania, sau macar unul.