| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-a expirat pasaportul si sunt in Italia, dar pe 29 aprilie trebuie sa vin in Romania cu avionul stiu ca am nevoie obligatorie de titlu de calatorie. Eu am 13 ani, dar fac acum pe 23 aprilie 14. Are ceva daca titlul meu de calatorie este pentru minori cu varsta sub 14 ani, dar eu cand voi pleca voi avea peste 14 ani (14 ani si 6 zile)? Ma poate opri si sa ma intoarca inapoi? URGENT VA ROG

6 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Nu are nimic. Tot copil esti.

| AlexSalling a răspuns:

Asta da, tu nu ai buletin. Adica, pasaportul ti-a expirat deja?

| devilshelp a răspuns (pentru AlexSalling):

Pasaportul mi-a expirat din februarie. Si sunt doua tipuri de titluri de calatorie pentru minori: cei cu varsa sub 14 ani si cei cu varsta peste 14 ani. Si mi-e frica sa nu ma intoarca din drum daca am titlu pentru varsta sub 14 ani, dar eu cand voi pleca voi avea peste 14 ani

| AlexSalling a răspuns (pentru devilshelp):

Dragule, nu ai cum sa calatoresti fara buletin sau fara pasaport. Ai o solutie, te duci (parintii si tu/turore) la Ambasada Italiei sau la serviciul pasapoarte de acolo ca sa-ti faca o prelungire. Nu conteaza ca ai biletul de avion pe categoria de minori.

| devilshelp a răspuns (pentru AlexSalling):

Merg in Romania sa imi fac buletinul, pentru intoarcere am. Doar la dusul in Romania trebuie sa imi fac acel act de calatorie ca sa pot parasi tara

| AlexSalling a răspuns (pentru devilshelp):

Normal. Cum ai pasaportul expirat din 02.18, si nu ai inca buletinul emis nu vei putea veni in tara. Trebuie sa ti-l prelugesti, pasaportul. Parintii tai nu stiu sa se ocupe ei de asta? Acum, vorbind de bilet. Daca biletul este pentru minori sub 14, si tu vei avea peste 14 la momentul calatoriei, n-am idee daca se poate prezenta o problema. Ma gandesc, cand ti-ai luat biletul nu sa specificat pe el ca tu vei avea deja 14 in momentul calatoriei?