| anonim_4396 a întrebat:

Daca n-ai semnal la telefon in padure, merge oare GPS-ul?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Deoarece GPS merege prin satelit nu este acelasi lucru deci ar trebui sa mearga

| mami a răspuns:

Telefonul receptzioneaza semnal de la antena iar GPS-ul de la satelit
doar in tunele pesteri nu ai semnal la GPS

| adi a răspuns:

DA, la GPS trebuie sa nu ai acoperis sau ceva deasupra, el cauta direct satelitii, serviciul GSM cauta antene din apropiere.

| domidoc a răspuns:

Este posibil sa nu mearga. Daca nu primeste semnal de la minim 3 sateliti te anunta ca nu are semnal GPS.Si eu patesc la fel[desi am un aparat performant]mai ales in zonele de deal si munte. Dar, de regula, isi revine rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil totusi sa nu existe drumul pe harta gps... mie mi s-a intamplat, si iti sare harta, iti arata dar eronat. Asa ca in padure mai bine cu busola. happy
ps: depinde si de zona dar tu ai zis in padure

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Da, ai semnal la GPS cu conditia sa nu fie tunel.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA.
Imi place ca lumea crede ca dispozitivul GPS se conecteaza cumva la sateliti laughing. Pentru cultura voastra generala, satelitii de pozitionare trimit catre Pamant un grilaj de coordonate prin unde radio, pe care un dispozitiv GPS le poate receptiona.