| Joker3134 a întrebat:

Daca perioada contractului e nedeterminata, iti poti da demisia si sa pleci a doua zi? Sau trebuie sa stai in preaviz? Dar daca te dau ei afara, trebuie sa stai in preaviz sau te pot da ziua urmatoare?

4 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

1.Ca peste tot, exista o perioada de proba(poate fi 1 zi, o luna sau 3 luni depinde de angajator), in aceasta perioada de proba patronul poate da angajatul afara fara preaviz, dar si angajatul poate demisiona imediat(lichidare la zi).

2.Mai exista un caz, chiar daca nu te mai afli in perioada de proba, poti pleca imediat de la firma prin cale amiabila, intelegere, adica cu acorul partilor(patron si angajat).

3. Nimeni nu te leaga de locul de munca, poti pleca si fara preaviz si fara sa fie angajatorul de acord, dar te poate sanctiona legal(nu iti mai da salariul), iar de exemplu daca este vorba de predarea unui proiect, si nu l-ai predat inainte de a pleca atunci angajatorul poate actiona si in instanta sa isi recuprereze pierderile.

P.S. Daca ai avea probleme la locul de munca, adica maltratat, gen mobing, bullying ai putea rezolva vorbind cu sefii, iar daca sefii nu iau masuri sau chiar sefii sunt cei agresivi(verbali, fizici sau alte feluri de agresiuni) atunci gandeste-te ca nu e ultimul loc de munca si nu ai avea de ce sa stai nici macar o zi si problemele mai serioase se pot rezolva in instanta cu dovezi si martori.

| mihai69 a răspuns:

Preavizul e obligatoriu în ambele situații. Bine, dacă te înțelegi cu angajatorul... se poate și ignora; dar repet și subliniez: doar dacă există un acord bilateral!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca vrei sa pleci nu te tine nimeni, preavizul e pentru ca angajatorul sa isi gaseasca pe cineba cu care sa te inlocuiasca. Dar daca tu vrei sa pleci a doua zi, iti anunti seful cu o zi inainte iar ziua urmatoare semnezi demisia la zi si gata. La firmele mici nu prea se practica preavizul, totul e doar de fatada.

| Kogaion a răspuns:

Ba ai mai pus intrebarea asta de 5 ori si tot timpul ai primit raspuns. Intelege odata ca trebuie preaviz.