| Joker3134 a întrebat:

Daca serviciul militar obligatoriu va fi din nou introdus,in cat timp credeti ca ar putea fi posibil? Nu stiu gen nu se poate peste noapte,pana se analizeaza,pana se da legea, cred ca ar dura ceva timp, incepand de acum in 3 luni ar fi plauzibil.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici macar nu exista cea mai vaga dorinta de a se face asa ceva. Iar din momentul in care va aparea ideea si va avea sustinatori, cred ca este posibil sa se aplice cam in 5-6 ani. Chiar daca maine s-ar promulga legea de catre presedinte, ea oricum nu s-ar putea aplica peste 3 luni, ci mai degraba peste cam un an.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Joker3134):

Eu cred ca, in contextul actual, sansele sunt 0. Daca nu se intampla ceva dramatic (ca un conflict militar mondial), nu se va mai reveni niciodata. Fiindca armata de profesionisti este mai ieftina si mult mai eficienta, dat fiind ca exista foarte multe metode de a lupta fara a implica multi soldati, dar cei implicati trebuie sa fie foarte bine educati in tehnica militara. Este ineficient sa inrolezi mii de tineri, unii care de-abia inteleg fizica de clasa a zecea pentru a-i pune sa lupte cu arme sofisticate, controlate prin computer. In plus, societatea este mult mai comoda, putini sunt dispusi in ziua de azi sa respecte disciplina militara

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Joker3134):

Un conflict mondial actual nu ar duce la mobilizari in masa imediat, nici macar in primii ani ai acestuia. Cel putin 10 ani de conflict s-ar putea duce cu armatele moderne, formate din profesionisti, mobilizandu-se obligatoriu probabil numai personal medical. De-abia dupa aceea ar fi posibil (dar nu obligatoriu) sa se schimbe paradigma si sa se regandeasca necesitatea unei armate obligatorii. NU cred ca vreunul dintre noi va trai sa vada asa ceva, daca se va intampla, se va intampla dupa o distrugere destul de semnificativa a armatelor moderne (alaturi de societatile care le sustin)

| darrio2007 a răspuns:

Va dura mult pana se va adopta asta. Legea se poate da repede dar vor trebui alocate fonduri care cred ca inca nu exista. Parerea mea este ca nu trebuia desfiintat serviciul militar obligatoriu.
Ti-e frica de armata, asa-i?

| ziftode a răspuns:

Serviciu militar obligatoriu era maret, extraordinar DAAAAAR LIPSEA CU DESAVARSIRE
mai exact, nu aveau bani sa le dea mancare soldatilor (si ii trimeteau acasa din cand in cand), cu atat mai putin nu aveau bani pentru benzina/motorina si consumabile militare, moment in care nu se facea aproape nici un fel de pregatire militara, dar la sfarsit iti lipeau pe frunte un livret militar care insemna practic, ca in caz de razboi erai carne de tun ca de altceva nu erai bun de nimic... SUUUUUUUUUPER

"serviciul" militar pe vremea aia era tinut NUMAI ca sa aiba un buget din care sa se fure, foarte dragut din partea ta ca il vrei inapoi, ESTI PESDIST?!?

| Deserth a răspuns:

Da ar fi o idee buna dar armata sa fie doar pentru femei, mai ales alea care dau banii pe programe de slabit. Lear prinde bine, ce ziceti?