| Cosmin483 a întrebat:

Dacă sparg termometrul cu mercur și ating mercurul ce se poate întâmpla?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, nu face asta, este foarte periculos.
Mercurul se evapora si la temperatura camerei, nu este nevoie de mai mult, deci daca s-a spart, acesta poate sa se transforme in vapori, iar daca tu ii inspiri si inconstient... poate sa aiba urmari negative.
Incearca pe cat posibil sa nu il atingi.

Daca deja s-a intamplat asta, vorbeste cu parintii tai si poti consulta un specialist. Deci ai foarte multa grija.

Vezi si: https://www.romedic.ro/intoxicatia-cu-mercur
https://www.realitatea.net/......5273d68b26

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pe langa ce a spus RoCkKiD, daca inhalezi vapori de mercur, nu-i prea ok pentru ce va urma. Intoxicatia cu mercur este oribila, crede-ma.
Iar, ca sa fii si dezamagit, nu prea vei avea ce mercur sa atingi din acel termometru, ca nu se folosesc mai mult de 0.7g.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu ai rani deschise la nivelul mainii nu patesti nimic ca nu trece usor prin piele. Poate te iriti putin.

| Crackman a răspuns:

Este un metal viu laughing) așa că se mișcă singur

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca inca nu l-ai spart nici nu o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti mai creste un picior

| Februar30 a răspuns:

Unul electronic e 20 lei si la fel de bun, doar fara riscuri. Cel cu mercur e ca o bomba care ticaie in casa.

| Cosmin483 explică (pentru Februar30):

Ala cu mercur da rezultatul corect. Am de ala electric în casa dar nu-l mai folosim.