| antoniamorarita1989 a întrebat:

Daca sunt din ilfov si am handicap grav,sau sunt pensionar pot sa imi iau abonament metrou cu reducere pentru handicap sau pensionar?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi cartela "Legitimatie de calatorie"(un titlu de transport pe baza caruia au acces la calatoria cu metroul, conform reglementarilor legale in vigoare, urmatoarele categorii:
- veterani de razboi, invalizi si vaduve ale veteranilor de razboi;
- persecutati politici, detinuti politici, deportati;
- revolutionari;
- persoane cu handicap si insotitorii acestora.): http://www.metrorex.ro/tarife_p60-1

| RedDx a răspuns:

Reducerile respective la abonamente se fac pentru oricine, poti fi si de pe Marte.