| andreirobert15 a întrebat:

Daca tata si mama face o procura pentru mine sa plec cu varul meu in romania in vacanza pentru ca sunt in italia ca sa ma intorc inapoi in italia trebuie tradusa in romana?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am explicat in 2 raspunsuri ca nu este vorba de procura ci de o declaratie autentica, poate fi facuta la notar sau o reprezentanta diplomatica a Romaniei in Italia (Ambasada sau un Consulat).
Daca se face la un notar italian atunci in Romania va trebui tradusa in limba romana si legalizata semnatura traducatorului.

| JohnnyBi a răspuns:

Fac o procura. ca sunt mai multi. si e declaratie, nu procura. o faci la notariat acolo si poti cere si traducerea acesteia tot la acelasi organ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E indicat sa fie tradusa. Uite aici:
http://www.avocatnet.ro/......C4%83.html
Citeste bine toate sfaturile de acolo.

| xpoisoneddivax a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-a cerut in Spania... Hm. Oricum...

| anonim_4396 a răspuns (pentru xpoisoneddivax):

Acolo se vorbeste de Spania dar, e aceeasi procedura in orice tara. Daca nici de acolo nu ai intees nimic, risti sa te intoarca de la granita. Faci cum vrei si, pierzi bani degeaba.

| xpoisoneddivax a răspuns:

Cred ca te refereai sa le ai pe amandoua traduse de la inceput din Italia, si romana si italiana. Nu ai nevoie, daca te-au lasat italienii cu ele (unde e securitate, normal), de ce nu te-ar lasa romanii sa te intorci. Daca nu era buna nu te lasa sa pleci... E logic, oricum am fost in Spania si nu am avut nevoie...