| Joker3134 a întrebat:

Daca te urci in masina si e pornita si o misti doar putin din greseala si esti baut,daca politia te vede poate sa-ti dea amenda sau chiar penal? dar doar daca o misti putin, nu sa pleci sa o conduci.

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti pe un drum public politia te poate amenda sau sa-ti faca dosar penal, in functie de alcoolemie, sub 0, 80 in sange este contraventie, peste 0, 80 este infractiune.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Daca nu circuli nu ai savarsit nimic. Dar tu ai spus ca o misti, nu ca stai pe loc.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde de politist, daca trece cu vederea sau nu, n-am de unde sti ce o sa faca un politist sau altul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu-i nevoie sa misti masina deloc, doar sa ai motorul pornit si daca esti baut, in fata volanului, Politia te poate ridica imediat si automat vei avea dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal iti face daca ai peste 0.4 in aer. In rest e contravebntie. Si ce conteaza daca o misti 1m sau 200m? Tot condus pe drumurile publice se cheama

| OldSoul a răspuns:

Cat timp esti prins la volan, si pe un drum public, da.
Si doi metri in fata sa faci, tot poti produce un accident beat fiind.

Răspuns utilizator avertizat
| HadesSs a răspuns (pentru Joker3134):

Ramane pe cazier, dar e penal si nu e contraventie

| anonim_4396 a răspuns (pentru HadesSs):

Poate fi și contravenție. Penal e cum s-a zis mai sus.

| HadesSs a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am exprimat bine, voiam sa zic ca ramane pe cazier daca e fapta penala, iar daca e contraventie nu ramane.

| siriusblack98 a răspuns:

Daca esti beat si te urci la volan cu motorul pornit, idiferent daca o misti sau nu iar politia a sesizat acest lucru, iti poate face dosar penal fara discutii.

| HadesSs a răspuns:

Ce importanta are ca o misti un pic sa pleci cu ea, tot o conduci, sa zicem ca nu esti pe drumul public, o misti in curte la tine, aia e altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| HadesSs a răspuns (pentru Joker3134):

Nu prea ai ce cauta la volan daca ai baut.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și cum o miști puțin din greșeală, bagi în viteză și ridici ambreiajul din greșeală?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Păi cum ai putea băga în viteză și ridica pedala din greșeală?laughing)

| christall a răspuns:

Nu ai ce cauta baut la volan. Iti pui viata in pericol si poti omori alti oameni nevinovati. Te cam contrazici.ba ai miscat-o putin..ba n-ai miscat-o. Acum parerea mea: legea spune ca poti sa iei amenda sau poate sa fie penal pentru:
Circulatia pe drumurile publice a unui autoturism sub influenta bauturilor alcoolice... Daca nu circulai n-ai de ce sa-ti faci probleme.

| ovidiu29asd a răspuns:

Tu glumesti, nu?

| Ena_Maryo_2000 a răspuns:

În mod normal nu, da acum eu ştiu peste cine dai... nu prea ar fi logic sã ţi dea pentru cã nu ai pus mâna pe volan.
Dacã e spui cã ai uitat o pornitã şi ai uitat sã o închizi şi te ai întors sã o închizi... cu puţin noroc vei scãpa, dacã e!
Dar încã o datã, nu ar avea de ce sã ţi dea!