| Joker3134 a întrebat:

Daca tii o lanterna cu electrosoc dar nu faci probleme, daca te vede politia cu ea poti sa iei amenda sau ceva?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este interzis dar n-ai voie s-o folosesti in locuri publice fiind arma neletala.
Citeste si aici: http://bit.ly/2GVsRzN
Citez si din Codul Penal:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde ce noroc ai. Daca nu te reclama nimeni poate scapi.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca ai cumparat-o de la magazin cu articole de pescuit si vanatoare, ar trebui sa ai prospectul produsului, unde sa fie explicate aspectele legale!
Daca nu o ai de acolo, du-te la magazin si cere sa o vezi, ceri detalii, intrebi de aspectele legale si citesti si prospectul, ca sa te lamuresti!

| sierra1 a răspuns:

E ceva de genul: dacă n-ai permis și stai pe locul soferului, e bai?

Nu, sigur că nu patesti nimic. Nu e interzis sa detii asa ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru sierra1):

Serios? Ia mai citeste legea cu armele si Codul Penal. Poate te razgandesti!hee hee

| sierra1 a răspuns (pentru Salontanul):

și care-i problema, campionule? Am zis "Nu e interzis sa detii asa ceva". Ce nu e in regula?

| Salontanul a răspuns (pentru sierra1):

Problema este ca omul a intrebat daca este legal, daca poate pati ceva. Din raspunsul tau reiesea ca totul este ok si nu-i asa, necampionule!

| sierra1 a răspuns (pentru Salontanul):

Campionule, încă o odată, am zis: Nu e interzis sa detii asa ceva.

Si care e zbaterea, e ceva incorect? Sau ai vreo problema personală fiind 13 și vineri?

| Salontanul a răspuns (pentru sierra1):

Necampionule! inca o data zic: raspunde la intrebare complet. Din raspunsul tau intelegea ca are voie sa-l poarte oriunde si intra la belele. "Sau ai vreo problema personală fiind 13 și vineri?"

| sierra1 a răspuns (pentru Salontanul):

Campionule, încă o odată, am zis: Nu e interzis sa detii asa ceva.

Omul a întrebat: Daca tii o lanterna cu electrosoc dar nu faci probleme...

A primit EXACT răspunsul cerut.

Apoi pe rândul DOI ai băgat cu copy-paste zeci de rînduri și afirmi că răspunzi complet și că citezi din ce? din memorie? Tu răpunzi complet? Și perfect. nu-i așa? Ne lași cu perfectiunea ta

| Salontanul a răspuns (pentru sierra1):

Necampionule! Esti prea cu probleme la "computer". Parafrazandul pe N. Iorga: "daca bagi prostul in seama, risti sa te trezesti cu el in discutie". Adio!

| sierra1 a răspuns (pentru Salontanul):

Întorcându-ți binețea și citând din Dalai Lama : Prostul vrea să fie întodeauna în frunte, ca păduchele de pe dosul maimuței.
- Și de ce "adio", te sinucizi?

| ziftode a răspuns:

Am asa o lanterna
NU ARE PINI EVIDENTI,
iar butonul de electrosocuri nu functioneaza...
pana cand schimb switch-ul din kuru' lanternei

deci, daca nu stii ce e aia, nu iti dai seama, asa ca
ori piulitistu' are un motiv foarte, FOARTE serios sa te perchezitioneze si sa se uite cu f. multa atentie la tot ce ai prin buzunare (trebuie sa fii tampit sa stai cu ea in mana sa vada toti)
ori te aperi cu ea, moment in care poa' sa faca ce vrea, atat timp cat ai avut un motiv valid si legal sa te aperi, o sa scapi pentru ca ai o justificare, CLARA!