| georgiana967 a întrebat:

Daca trebuie sa ii trimit cuiva un colet prin Posta Romana,trebuie sa il depun strict doar la oficiul postal de care apartin sau pot la orice oficiu postal,daca pot la orice oficiu,banii cum ii primesc, ii mai aduce postasul acasa?

10 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Coletul il poti depunde la morice oficiu postal, chiar si din alt oras, dar sa fie trecuta adresa de acasa in caz ca astepti sa primesti bani ramburs.Cand iti vin banii, postasul iti pune o notificare in posta, tu trebuie sa te duci cu aia sa o dai la cea de la oficiu postal de pe hartie si aiai til cauta in baza de date si-ti da suma trecuta.Si mie mi se pare aiurea ca iti da instiintarea dar nu-ti poate da si banii, dar asta e pentru ca si cand primesti colet prin firmele de curierat (care sunt de cel putin 3 ori mai scumpe decat posta) platesti mai mult daca trebuie sa-ti aduca si banii, deci nu poti spune doar ca cei de la posta sunt lenesi.

Sper ca te-am ajutat
Ceao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa pui un colet cu plata ramburs. Poti pune de la orice oficiu postal, dar banii tot de acolo ii iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta dac pui din alta localiate, daca pui din acel oras, e posibil sa iti aduca postasul acasa.Deci daca pui coletul din alta localiatate, mergi tu sa iei banii de acolo. Asa stiu.

| georgiana967 explică (pentru anonim_4396):

Stau intr-o localitate care are un postas de la care stiu ca daca primesti vreun colet, la el acasa trebuie sa te duci sa il iei(total aiurea)desi localitatea apartine de o comuna in care exista posta propriu-zisa, eu vreau eu sa depun coletul la posta nu sa ma duc sa la postas sa ii bat in poarta dar nu stiu ce se va intampla cu banii daca mai vin acasa de la postas sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgiana967):

Mergi in comuna, si inainte sa pui coletul, intrebi factorul postal de acolo cum si ce fel.Colet poti pune si din comuna, dar cred ca ar trebui sa mergi tot acolo sa primesti banii. Exact asa avem noi un postas, ecact ca al tau, cand primesc bani de undeva, imi da de la posta doar cuponul mandat postal dar banii cand vrea el si multe nereguuli am gasit la el.Amfacut plangere mai multi cetateni si s-a rezolvat. Exact asa trebuie sa faceti si voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau pune coletul din loc. ta si spune-i postasului: nene, mi-aduci banii sau ma anunti sa vin sa-i iau de la posta ca fac reclamatie.Asa ceva nu se poate. Reclamatie se poate face si pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, cite raspunsuri eronate!
Poti sa pui un colet la orice Oficiu postal. Banii ii primesti numai la Oficiul de care apartii.

| NeymarJUNIOR a răspuns:

Respectiv il pui de la posta din localitatea unde locuiesti dar poti depune si la alta posta si cand trebuie sa-l primesti trebuie sa te duci la posta iar banii ii primesti in plic. Funda?

| reyna81 a răspuns:

Pai pachet poti trimite oricui de la orice oficiu postal. dar nu inteleg intrebarea cu banii. ce bani? de unde? ca sa iti pot da un raspuns

| georgiana967 explică (pentru reyna81):

Scuze,am uitat sa precizez ca un colet cu plata ramburs.