| GabrielaCriss a întrebat:

Daca un baiat iese cu o fata iar acea fata injura foarte rau iar baiatul incepe sa injure dupa ia dar mai ingrozitor ce ar trebui sa faca acel baiat si ce fel de persoana ii trebuie langa el?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Toti oamenii au datoria ca sa isi corecteze defectele de caracter -atat cele cu cu care ne-am nascut(prin adn-ul parintilor), cat si acelea pe care le-am dobandit pe parcurs.

"Defectele pot fi învinse. - Nimeni să nu zică: "Nu pot să - mi corectez defectele de caracter". Dacă ajungeţi la o asemenea concluzie, veţi eşua în mod sigur în dobândirea vieţii veşnice. Imposibilitatea rezidă în propria voastră alegere. Dacă nu vreţi, nu puteţi învinge. Adevărata dificultate izvorăşte dintr - o inimă coruptă şi nesfântă şi din lipsa dispoziţiei de a se supune conducerii lui Dumnezeu."
Extras din "Minte Caracter şi Personalitate vol.2": http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

Defectele de caracter trebuiesc biruite. Nu e usor, dar trebuiesc. Puneti principiul acesta: ca atunci cand vei mai dori sa faci lucrul acela, sa te abtii. Iti va fi greu la inceput, dar vei birui, iar mai tarziu iti va fi mult mai usor.
Nu uita ca sa sa te rogi pentru lucrul acesta. Si ajuta-l si pe el sa faca la fel. Trebuie sa fiti constienti intotdeauna ca trebuie sa scapati de defectele de caracter.

| milan9 a răspuns:

Sa incerce sa corecteze cu bunavointa aceste lucruri gresite...

| Everestcompany a răspuns:

Inseamna ca va potriviti daca amandoi injurati.

| GabrielaCriss explică (pentru Everestcompany):

Nu este vorba despre mine este vorba despre un prieten care imi cere sfaturi in privinta asta.