| NowForYou000 a întrebat:

Dacă un site are lacătul acela, inseamna ca e sigur? Vreau sa cumpar un bilet de avion si vad pe acest site e doar 175 de euro + 10 euro taxa, iar pe site-ul Lufthansa biletul costa 350. La Lufthansa nu are modalitatea sa plătești la bancă, pe cand pe acel site poti plati si la bancă daca nu ai card. Sa fie ok site-ul? Site-ul se numește bileteavion.ro

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, orice webmaster prapadit poate primi certificate SSL pe gratis.

Asa ca nu ofera nicio garantie ca nu e teapa.

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, lacatul ala prapadit denota NUMAI faptul ca intre tine si site, informatiile confidentiale (numarul cardului bancar, samd) nu pot fi furate de o terta persoana (comunicatia intre tine si site e encryptata)... SI ATAT!

iar sa iti pui lacat pe site e patetic de simplu, nu numai ca gasesti pe gratis, dar iti mai dau si mura in gura cum sa implementezi la tine in site

| Protegent a răspuns:

Da, este safe. Dar daca ajungi pe site-uri de plata care n-au lacatul, e recomandat sa nu platesti, pentru ca exista riscul unui furt de date.