| bogdannn114 a întrebat:

Daca va fi un conflict intre Rusia si Romania sa spun asa, ne vor ajuta tarile din NATO?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e toata esenta si ideea NATO

| bogdannn114 explică (pentru suntserios):

Pai am inteles ca ne vor ajuta doar cu armament

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru bogdannn114):

De la cine ai inteles? De la copiii din curtea scolii? Pentru ca nici o sursa oficiala nu a spus vreodata asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Un atac asupra unei tari membre NATO reprezinta un atac asupra NATO. Tocmai asta este ideea din spatele unei aliante.

| Yuoia a răspuns:

Eu sper din toata inima sa nu ajungem sa aflam daca ne ajuta sau daca ne intorc spatele. Sa visam ca ne vor ajuta, pentru ca suntem in Alianta. Ca doar asta este scopul ei.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pe hârtie, da. Practic, însă, speram sa nu avem ocazia sa le testam loialitatea și responsabilitatea contractuala laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil dar nu destul

| akvez00 a răspuns:

În Tratatul Nord-Atlantic (adică NATO) există un articol în care se precizează clar că un atac asupra unui membru NATO reprezintă un atac asupra NATO, iar în acest caz alianța intervine în mod obligatoriu, chestia asta este reglementată prin articolul 7.
Asta este și ideea acestei alianțe, anume apărare reciprocă și pacea în lume.
Îți las aici link-ul către Tratatul Nord-Atlantic: https://constitutii.files.wordpress.com/2017/02/tratatul20nord-atlantic.pdf