| dfwq23 a întrebat:

Daca vreau sa fac armata la 18 ani, cati ani trebuie sa o slujesc ca sa iau pensie? (Republica Moldova)

10 răspunsuri:
| NakedWarrior a răspuns:

Pana la moarte si mai departe

| NotNamed a răspuns:

Nu stiu daca va mai exista tara aia saraca pana atunci. Ori o mananca rusii ori o mancam noi.

| Anonimm30 a răspuns:

Pai si daca vine razboiul, inca mai vrei in armata ca sa iesi mai repede la pensie?

| Zuzu1991 a răspuns:

Din armata de la 18 ani nu iei pensie, ci faci serviciu militar ca soldat care tine cativa ani si apoi esti lasat la vatra
ca sa iei pensie, trebuie sa faci cariera in armata, asta inseamna mai intai scoala de subofiteri sau mai sus

nu stiu in Modova explicit, dar asa e in toate armatele

oricum armata Moldovei e o gluma proasta, cand a fost faza cu Transnistria au mancat rahat si nu au facut nimic

| gabicoo a răspuns (pentru NakedWarrior):

Răspunsul corect: Câini până la moarte și dincolo de ea!
Augh! Augh! Augh!
laughing

| gabicoo a răspuns (pentru Zuzu1991):

Greșești!
Să știi că am fost atunci la ei în timpul războiului de pe Nistru.
Militarii moldoveni (de fapt erau polițiștii= trupele ministerului de interne de la ei) au făcut tot ce au putut! Acei copii au luptat cu eroism dar au fost trădați de ai lor: Mircea Snegur și clica sa!
Noi românii îi hrăneam și le duceam muniții in timp ce la Chișinău se făceau nunți! Am fost până aproape de front cu alimente și am adus voluntarii răniți la Chișinău iar pe cei grav la Iași.
Când am vrut să mai ducem încă o tură de provizii grănicerii lor ne-au amenințat și ne-au întors din drum!

| gabicoo a răspuns (pentru Zuzu1991):

De mâncat rahat au mâncat și Iliescu și Snegur in timp ce polițiștii și voluntarii luptau acolo cu mâinile goale!

| CodrutElian1990 a răspuns:

In Romania, ca sa beneficiezi de pensie militara, trebuie sa ai in armata 15 ani de serviciu. Dar... aceasta se ia doar la implinirea varstei de pensionare, conform legii pensiilor militare.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru gabicoo):

Mda, te cred, ideea e ca totusi dpdv al armatei nu sunt grozavi tocmai de aia

insa faptul ca rusii si-au bagat coada adanc, ADANC in Basarabia, de asta sunt convins pana in panzele albe... le-ar fi mult mai bine sa se uneasca cu Romania, le-ar fi mult mai bine sa intre in UE, chiar si separat, dar ii pupa in kur pe rusi, ca rusii au corupt tot la ei sad

| Zuzu1991 a răspuns (pentru gabicoo):

Si nu ma incepe cu Iliescu, e pe statul de plata al rusilor cu mult inainte de revolutie, si rusii l-au ajutat sa puna mana pe putere angry