| simona_4325 a întrebat:

Daca vreau sa plec in Italia si vreau sa-mi duc produse alimentare(carne, branza, slanina, etc.)care este legislatia la vama ca sa nu am probleme, sa mi se confiste si sa nu ma amendeze?

2 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Te lasa doar 1 l. de palinca, 1 cartus de tigari...mancaruri care sunt de magazin si sigilate, dar nu cantitati mari, Daca-i prinzi in toane proaste si te prind cu mai multe, pot confisca si pot da si amenda, depinde de cantitate! Drum bun!

| shalimar a răspuns:

Pai pe mine nu m-a controlat niciodata la vama.depinde cu ce pleci. daca pleci cu avionul, atunci pot fi probleme, dar daca pleci cu autocarul, crede-ma nu sta nimeni sa verifice fiecare pachet in parte. iarna trecuta un prieten a venit cu un porc intreg(taiat, binenteles), fara probleme.cu masina personala nu stiu cum sta treaba inca.