| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa sun pe cineva pe o cartela (eventual Cosmote-daca exista) in tarile Uniunii Europene, il taxeaza si pe acesta, scazandu-i creditul? mai precis. eu am abonament cosmote, sotul(care e in tranzit prin Europa), are si el un abonament tot cosmote. dar e destul de scump sa vb. mie imi ia din minutele in retea plus 0. 13 euro, iar lui 0. 35 euro(pentru roaming). daca si-ar cumpara cartele telefonice din tarile prin care trece si mi-ar da mie bip ca eu sa il sun, nu ar fi mai ieftin? as vrea sa folosesc si un serviciun de Voip(gen voipstunt, voipding etc). deci pe mine m-ar costa relativ putin. problema e ca, daca l-ar taxa si pe el diminuandu-i creditul cartelei, n-am facut mare branza. mersi

1 răspuns:
| ronin33dan a răspuns:

Daca-l taxeaza...nuuuuuu, a-i rupe creditul sau abonamentul atata timp cat se afla in roaming(cartela sau abonament folosit in alta tara decat tara de origine).Asi poate cumpara o cartela in tara in care este si o poate reincarca, e mai ieftin si mai convenabil mai ales ca acum majoritatea tarilor ofera convorbiri catre retele fixe la preturi derizorii.