| LeiAdrian a întrebat:

Daca vreau sa trimit un plic de la Iasi la Bucuresti prin posta cum trebuie sa fac? Scriu pe plic adresa unde trebuie sa-l trimit, apoi il duc direct la unul din oficiile postale din apropiere? Si trebuie sa platesc ceva?

1 răspuns:
| Byana a răspuns:

Da,scrii pe plic numele si adresa destinatarului (adica numele si adresa persoanei careia ii trimiti scrisoarea) si nulele si adrsa ta la "expeditor". Daca nu iei plicul trimbat de la posta, atunci va tb sa cumperi un timbru de la posta (e in jur de 1, 5 - 2 lei unul), dupa ce l-ai cumparat si l-ai lipit pe plic (de preferat in coltul din dreapta sus al plicului), cand iesi din oficiul postal este o cutie rosie afara cu insemnele postei, eh bine aia e cutia in care trebuie sa introduci plicul timbrat. (daca nu il vei timbra nu va ajunge la destinatar)