| sylar2007 a întrebat:

DAU FUNDA! salut,mi-am luat un laptop vaio si totul a fost ok pana mi-am dat seama ca nu merge internetul la el. wireless am, vede router-ul dar cand sa ma conectez imi apare ori,, limited acces ori", >diacnostictexttitle si ma pune sa verific daca e conectat bine router-ul etc.router-ul merge perfect pentru ca la cealalt laptop merge, am mai citit ca trebuie sa intri in explorer pe http:/192...etc. dar cum nu am net imi apare ca atunci cand intri in explorer neconectat.acum am pe el windows 7 home premium daca imi bag windows 7 ultimate ar putea sa mearga netul?(ma refer la procesul de instalare in sine sa repare problema)sau sa ii chem pe cei de la romtelecom? vin pentru o asemenea problema?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Asa dragule, asa imi place un raspuns. Cu amanunte. Incearca sa schimbi pe router tipul de securizare. Nu e din windows. Incearca sa pui parola pe router...sau nu incerca nimic momentan. Spune-mi intai ce tip de securizare ai. Posibil sa nu se pupe cu aia de la laptop. Adica sa nu stie laptop-ul sa o interpreteze.Si dupa aceea mai vedem.

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si cum faci ca se te conectezi?

| sylar2007 explică (pentru K0sti):

Pai asta intrebam eu.cum sa fac sa ma conectez.la laptopul vechi nu am probleme cu netul la asta nou am

| K0sti a răspuns (pentru sylar2007):

Repet intrebarea: cum faci ca se te conectezi? pasa cu pas operatile. Tu spui asa: "cand sa ma conectez imi apare..." cum faci?

| sylar2007 explică (pentru K0sti):

Deci...fac click in dreapta jos la internet acces(unde is linile alea), imi apare casuta unde imi aparata ca vede ruterul si ma pune sa aleg dintre Romtelecom WPA si WEP, apas conecteza. apoi imi apare ori limited acces, ori parola gresita(desi e corecta). acum stau si ma gandesc poate aia de la domo nu au instalat bine windows-ul.cand m-am dus sa il cumpar era un program instalat cu reclama lor si aia nu stiau sa il scoata asa ca au reinstalat windows-ul.ce mi s-a parut ciudat a fost faptul ca durase maxim o ora reinstalarea.ar fi putut sa nu instaleze corect si sa imi afecteze conectarea la net? sau e de la router si ar trebui sa ii chem?

| sylar2007 explică (pentru K0sti):

La ce te referi cand intrebi ce tip de securizare am? daca te referi la antivirus la laptop iti spun ca nu am antivirus.cum nu am net...nu pot sa,, imprumut''un antivirus.iar daca te referi la router nu stiu unde sa ma uit sa vad tipul de securitatebig grintu mi-ai spus sa fiu explicitbig grinfii si tu explicit. dragule

| K0sti a răspuns (pentru sylar2007):

La parola de la router dragule! Ce tip de securizare are? WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, etc. Noi vorbim de antivirus aici? Vezi ce ai acolo si schimba, incearca si alte variante, pana se pupa cu cea de la placa de retea de la laptop.

| sylar2007 explică (pentru K0sti):

Dragule am rezolvat problema cu netul.nu asa cum as fi vrut dar na.netul merge pe laptopul nou numai cu un cablu dat de la romtelecom, nu inteleg de ce laptopul vechi merge fara cablu iar cel nou merge doar cu cablu, daca ai sti sa imi raspunzi ti-as fi recunoscator. oricum iti dau funda pentru timpul acordat, daca stii sa imi raspunzi la ce te-am intrebat iti multumesc daca nu stii e ok tot iti multumesc... dragule

| K0sti a răspuns (pentru sylar2007):

Multumesc pentru funda, da nu rezolvaram nimic. Asta nu e rezolvat. Trebuie sa rezolvam si partea wireless. Ai facut ce te-am rugat? Nu mi-ai dat un raspuns concret. Vezi ca o sa-ti trimit un mesaj, sa-l citesti.

| K0sti a răspuns (pentru sylar2007):

Asa dragule, asa imi place un raspuns. Cu amanunte. Incearca sa schimbi pe router tipul de securizare. Nu e din windows. Incearca sa pui parola pe router...sau nu incerca nimic momentan. Spune-mi intai ce tip de securizare ai. Posibil sa nu se pupe cu aia de la laptop. Adica sa nu stie laptop-ul sa o interpreteze.Si dupa aceea mai vedem.