| Sports a întrebat:

Dau funfita!
Daca ar fi sa emigrati intr-o tara care ar fi acea din urmatoarele:
-Suedia
-Canada
-Australia
-S.u.a
Argumentati raspunsul.

2 răspunsuri:
| wyla a răspuns:

Eu as emigra in Canada! este dintre cel mai frumos loc
O ora de mers cu masina; doar atat iti trebuie sa evadezi spre est de Vancouver la Harrison Lake, unde in luna septembrie se organizeaza in fiecare an, concursul international de sculpturi executate cu maiestrie si in detaliu, in nisip.
Sculptori din toata lumea, vin sa dea viata pentru aproximativ o luna, nisipului ce se transforma in dragoni, palate, personaje celebre din istorie, anumite secvente din basme, mitologie, etc.
Este ceva unic!
Ma bucur ca in anul 2008, am avut privilegiul sa vad aceste capodopere efemere…Matusa si unchiul meu au avut grija sa ma pot bucura de aceasta irupere a nisipului spre viata, si nu numai.Asa dupa cum unele specii de cactus infloresc o singura data pe an, iar floarea are viata doar o zi, aceste sculpturi pot fi vazute timp de o luna. Ca sa reziste sunt date bland cu spray ecologic, pentru a impiedica sfaramarea nisipului si sunt sustinute in interior de niste cabluri speciale.

Anul trecut, nu am mai ajuns la la Harrison Lake, pentru acest concurs international ci am facut plaja si m-am bucurat de tot ceea ce oferea natura ochiului si sufletului!
Peisajul este nedrept parca de frumos!
Muntele iti taie respiratia cand il vezi iesind din ceata norilor, ce dau spectacol in fata soarelui, ce priveste la randu-i in adancul lacului, pentru a-i descifra parca tainele…

In padurea din jurul lacului, daca te plimbi, te intampina alt fel de frumos. Natura este edenica…omul nu intervine cu nimic pentru a schimba ceva. Vezi copaci cazuti, ferigi uriase, stanci, pamant, ciupercute, flori, raze de soare ce strabat strategic frunzele copacilor…
Cand privesti in jur, simti armonia in toate, o ikebana desavarsita a Creatorului!

Am luat tot fosnetul si verdele salbatic al padurii, limpezimea lacului, poezia nisipului, sunete, imagini, sentimente legate de tot ceea ce am trait acolo si le-am gasit un loc in cutiuta cu amintiri a sufletului, pe care o mai deschid din cand in cand… mai arunc o privire inauntru, ma bucur, zambesc, va mai povestesc si voua… uite niste imagini http://www.greatervancouverparks.com/_MG_4707.jpg
http://www.google.md/......tp?/search

| uurra a răspuns:

Suedia. foarte multa civilizatie