| AndreiAntiTot12 a întrebat:

De cand se vorbeste despre teoria evolutionista? inainte de Charles Darwin?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin secolul al XVIII-lea oamenii de stiinta, studiind fosilele si biodiversitatea, si-au dat seama ca este o evolutie. Totusi, abia la 1859 Darwin a explicat mecanismul.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ideea conform careia speciile se schimba de-a lungul timpului, isi are radacinile inca din antichitate, la greci, romani, chinezi si musulmani. Evolutionismul a aparut abia la 1859. Evolutionismul este mai complex spunand ca nu numai speciile evolueaza ci se schimba in specii noi. Exemplu: din peste au iesit primele animale de uscat, taratoarele. Din taratoare au aparut animalele cu picioare si din acestea pasarile. Deci teoria este mai complexa decat ideea evolutiei. Evolutia speciilor se poate vedea mai usor. Din doi parinti uratei iese un copil sau mai multi, frumosi. Sau din doi parinti nu prea inteligent iese un copil destept. E adevarat ca mai rar se intampla si invers dar tendinta generala este de evolutie.