| berges234 a întrebat:

De câte clase ai nevoie pentru a face pașaportul?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nevoie de clase.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E act de identitate, il poti face si fara prea multe clase.

| Wr3nch a răspuns:

Trebuie sa 18 ani si buletin ca sa iti faci singur, sau peste 14, buletin si ambi parinti sa semneze pentru tine.

| Holiday a răspuns (pentru Wr3nch):

"Trebuie sa 18 ani si buletin ca sa iti faci singur, sau peste 14... "

De fapt pasaport se poate face de la 0 ani. Pana la 18 ani intr-adevar e nevoie prezenta parintilor, dar in anumite cazuri e suficienta prezenta doar a unui parinte.

| Wr3nch a răspuns (pentru Holiday):

La cum a scris intrebarea clar nu vrea sa faca pentru unul sub 14 ani. Asa ca nu te baga in seama sa mă înveți pe mine, ca nici nu îmi pasă, nici nu e relevant pentru intrebare.

| suntserios a răspuns (pentru Wr3nch):

E cam relevant pentru intrebare, ca un copil de 1 an nu are nicio clasa si tot isi poate face pasaport. Da e ok, nicio problema ca l-ai confundat cu cartea de identitate.

| Wr3nch a răspuns (pentru suntserios):

Am presupus ca il vrea pentru el, si ca are mai mult de 14. Cat o fi, sa fie sanatos, mai rau e ca Holiday se baga singur in seama cand nu il intreaba nimeni.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Si zici tu ca cei intre 0 si 14 ani nu au voie sa calatoreasca in afara tarii?
Cei intre 0 si 14 ani pot iesi din tara doar cu pasaport. De restul conditiilor nu mai discutam.

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Nu asta am zis. I-am raspuns ce e ii trebuie presupunand ca e minor peste 14 ani. Si e, daca te uiti la alte intrebari zice ca are 16. Nu il intereseaza pe el cine is mai poate face sau in ce conditii.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Si nu poate intreba pentru un frate, vecin, var, etc?

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Zau ca nu inteleg ce aveti toti cu raspunsul meu de va bagati in seama singur. Nu iti convine, da raspunsul pe care il crezi corect, dar chiar nu imi pasa de alte variante.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

"Zau ca nu inteleg ce aveti toti cu raspunsul meu"
Cand doi iti spun ca esti beat, du-te si te culca!
Nu te gandesti ca ai raspuns gresit?

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Nu, pentru ca am raspuns la intrebare. El a vrut sa stie cate clase ii trebuie pentru pasaport, eu i-am zis ca ii trebuie doar acte si in ce condiții. E clar ca intreaba pentru el.

| Lioana a răspuns:

Pasaportul e un act de identitate si nu are legatura cu studiile. Il poate obtine oricine la cerere.
Nu exista limita de varsta. Se poate face oricand dupa data nasterii dar pentru minori trebuie sa faca parintii cererea.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu ai nevoie de absolut niciuna că se dă și la noi născuți.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Buletinul nu se face pe bază de clase. Se face pe baza vârstei.

Dacă esti minor, ai sub 12 ani, trebuie să mergi cu părinții să îl faci.

La 14 ani, îți vei face buletinul, cu care te vei putea duce în țările UE. Exemplu: Bulgaria, și alte țări.

Pentru tarile din afara UE îți va trebui pașaport. Iar unele tari cer și viza, cum ar fi America.

Dacă ai peste 18 ani, poți sa mergi sa ți l faci. Îl poți avea preventiv și dacă mergi într o țară UE. Pentru că dacă îți pierzi buletinul, să te poți întoarce în țară.

| RaduRobertRO a răspuns:

Pasaportul se da pe varsta nu pe calse, deci sunt pentru copii, minori si adulti.