| anonim_4396 a întrebat:

De ce a fost inchis Feodor Dostoievski?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.descopera.ro/......mul-moment

5 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

La 23 aprilie 1849, ora patru dimineața, Dostoievski este arestat sub acuzația că a citit în fața mulțimii și a propagat textul Scrisorii către Gogol, formulate de către Belinski. Scrisoarea, cu valoare de testament al criticului, este unul din cele mai energice apeluri la abolirea iobăgiei, scrise vreodată în limba rusă.

Cu alte cuvinte, s-a impotrivit sistemului.

| VladIrina a răspuns:

Eu știam că a violat o fetiță de 9 ani și apoi a omorât-o.

| anonim_4396 explică (pentru VladIrina):

N-a facut asa ceva, era la ocna pe viata din cauza asta

| VladIrina a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Am căutat pe google. De fapt ar fi încercat să ajute o fetiță de 9 ani care a fost violată. Știau eu ceva, dar nu prea bine. Scuze.