Întrebare recomandată | AllanClare a întrebat:

De ce acte ai nevoie pentru a calatori in Spania?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Majorul poate calatori doar cu cartea de identitate sau cu pasaport.
Minorul mai are nevoie si de declaratia notariala a ambilor parinti (daca nu merge cu acestia), prin care isi dau acordul sa plece in Spania si indica un insotitor major, care are nevoie si de certificatul de cazier judiciar. Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion sau soferul masinii.

| AndreiGigg a răspuns:

Ai nevoie de pasaport si eventual buletin.

| KYE6645 a răspuns:

Pașaport si buletin cred

| Hamsterul2003 a răspuns:

Daca esti minor sub 14 ani, ai nevoie de procura notariala din partea ambilor parinti si de pasapor
Daca esti minor peste 14 ani, ai nevoie de buletin si procura notariala, tot ca cea de mai sus
Daca esti major ai nevoie de buletin

Ps.
Daca esti minor, trebuie obligatoriu sa te duci la notar