| Slothx a întrebat:

De ce atunci când pc-ul e inchis si mișc de mouse, se aprinde lumina de la el?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cand opresti calculatorul din meniul de start sau din buton, placa de baza ramane alimentat, la fel ca si tastatura si mouse-ul. Acesta este necesara pentru unele functii de "trezire" care se pot face: butonul de pornire, de la tastatura, de la mouse sau chiar prin placa de retea.
Astfel porturile USB, mufele de tastatura si mouse raman alimentate (5V), iar la miscare incep sa functioneze.

Un PC se poate utiliza si in multe alte scopuri decat jocuri sau browsing pe internet, cand sunt necesare si asemenea functii suplimentare.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bula are dreptate, e ceva normal si mie la fel eu am laptop, dar eu cand eram pe pc il inchideam mereu din priza, ca poate consuma curent aiurea, deci inchidel din priza

| KanekKi a răspuns:

Stai linistit, nu e niciun fel de problema, se intampla din cauza ca el ramane alimentat dupa ce stingi calculatorul.