| livisor27 a întrebat:

De ce, cand pornesc loganul se aude un scartait sub capota in partea dreapta pe la alternator si dureaza pana se incalzeste motorul? mentionez cacureaua de distributie am schimbat-o. iar aceea de accesori nu am schimbat-o.

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Unchiule e de la o curea, ori de la alternator ori de la clima/AC. Cureaua de distributie nu scartaie niciodata, doar se rupe cand vrea muschii ei.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Parerea mea este ca acumulatorul este descarcat intr-o anumita proportie, [probabil ca masina nu a fost folosita o anumita perioada de timp ] motiv ca sa se produca acel scartiit, deoarece sarcina alternatorului este foarte mare cand se porneste motorul, fiind necesar o cantitate foarte mare de curent pentru a se incarca bateria. Acest scartiit dispare in momentul cand, bateria sa incarcat, si sarcina alternatorului este zoro. Va recomand sa verifica-ti starea de incarcare a bateriei, prin masurarea densitatii va dati seama de starea ei de incarcare si sa margeti la un service pentru a vedea daca cureaua de transmisie este intinsa corect.

| Dominicc a răspuns:

Ca e made in Roumanie. la ce te astepti? vrei sa fie ca nou 10 ani?

| Dominicc a răspuns:

Acum pe bune. loganurile sunt masini bunicele dar te lasa la un moment cand nu te astepti... se duce asa oarecare piesa.

si e naspa sa auzi zgomote naspa.

| livisor27 explică:

Pai am schimbat cureaua cu rola cu tot/marius 523

| robyroby a răspuns:

Pentru ca e Logan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal cind se schimba distributia se schimba tot. Din pacate va trebui sa ajungi iarasi la mecanic si sa te pregatesti cu un kit de distributie. In functie de ce motor ai, benzina, motorina, este posibil sa mai fie si alte piese ce necesita schimbarea impreuna cu distributia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foo21okur / unchiule, ia zi matale ce se mai schimba cind se schimba distributia? Zi matale ca daca nu, iti spun eu ce implica schimbarea distributiei, cu lista de piese ( de la un focus ) sa citeasca si cei care cred ca se schimba doar o curea.

| marius523 a răspuns:

O simpla rola.