| SuntPrezent13 a întrebat:

De ce credeti ca noi tinerii din Romania nu ne prea gasim scopul in viata? in afara e mult mai usor pentru ca statul ofera elevilor oportunitati aici in tara la noi nu intereseaza pe nimeni

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că pe foarte mulți tineri nu-i interesează să aibă un scop în viață. Iar asta nu este neapărat vina statului sau a țării, ci este în mare parte vina fiecăruia. Fiecare om este dator să-și găsească singur scopul în viață, nu să aștepte ca statul sau oricine altcineva să i-l pună pe tavă.

Haide să te luăm drept exemplu pe tine:

" în 11 Decembrie | SuntPrezent13 a întrebat:
Unde te poti retrage de unul singur in Romania?"

" SuntPrezent13 în 11 Decembrie | SuntPrezent13 a întrebat:
Daca te calugaresti aici in Romania ce biserici sunt unde e mai liniste asa?"

Ție ți se pare că asta este abordarea corectă pentru a-ți găsi scopul în viață? Mie mi se pare mai degrabă un refuz de a depune absolut orice efort pentru a-ți găsi scopul în viață.

| SuntPrezent13 explică (pentru johnnny123):

Stiu,inteleg, nu nu sunt religios fanatic, dar voiam doar liniste, am trecut printr-un necaz mai mare acum sunt mult mai ok, voiam doar sa stau singur o perioada, atat!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca tara nu e condusa cum trebuie, daca guvernul e lasat in mana japoneziilor o sa fie la 4 ace Romania, mai multe autostrazi, salarii mai mari, trenuri moderne si rapide, coruptie aproape nula

| AnemonaP a răspuns:

Dacă vrei, îți găsești scopul in viața și lupți pentru el, nu ți-l oferă nimeni pe tava, nici in străinătate nu vine nimeni la tine cu oportunități dacă pe tine nu te interesează.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce credeti ca noi tinerii din Romania nu ne prea gasim scopul in viata? Noi tinerii. Care tineri? Nu ne prea. Deci îl găsim, nu-l găsim, prea sau nu prea, sau nu ne prea? În afară. Unde în afară? Statul oferă. Care stat? Ce oportunități oferă?

| Frank51 a răspuns:

Sunt mai multe la mijloc, dar cine vrea își găsește.

| AC4S4 a răspuns:

Mi se pare mai degraba un fenomen social, si nu doar in Romania, ci si in vest. Toata lumea alearga sa obtina cat mai mult din punct de vedere al studiilor si al carierei. Dar pe foarte putini ii intereseaza sa faca ceva special in viata, ceva care chiar sa le placa, ceva diferit.

Poti sa termini Harvard si sa fii intr-o pozitie buna la lucru, e pericol sa intri permanent intr-un cerc in care faci mereu aceleasi lucruri. Vei ajunge pur si simplu sa iti urasti viata.

Cred ca acum cateva zeci de ani, oamenii nu erau atat de separati. Se ajutau unul pe altul sa descopere ce le place. Astazi, cu toata tehnologia, stam separati si incercam sa traim asa, dar nu e sanatos deloc.

| dinaprilie a răspuns:

Sti tu ceva si ai si dreptate. La noi in scoala ne lipseste practica, domenii alternative care sa iti mai destunda si creierul, sa te faca curios, SA TE AJUTE IN MOD REAL cu cel putin wc amenajat. Ce vezi tu acum in tara este ca ne lipseste clasa de mijloc aia muncitoare buna. Uita/te in jur si ai sa vezi copii muncind de la 16 ani bunici gardieni etc. Cam de aici pleaca ce mai bine si cel mai facil.5-6 ani. De altfel expresia cu cei 7 ani de acasa nu se refera doar la 1-2 lucruri. Se intampla niste lucruri in cei primi 7 ani si ulterior oamenii din fruntea sistemului in care o parte dintre noi si-au pus speranta sa faca ce trebuie. Suntem prea putini cei care vor sa faca lucrurile macar cum trebuie si concomitent sa mergem inainte, dar nu asa. Si ca sa o scurtez zicea cineva ca "daca e ala rau la butoane." ce sa faci.

| TheStrategist a răspuns:

În orice țară ai fi trebuie să îți găsești de unul singur scopul în viață. Degeaba îți spune X sau Y să te faci fotbalist, pilot sau medic dacă tu nu crezi că ăsta e scopul tău.

| nukeyly a răspuns:

In afara e organizare si bunavointa, de aia pleaca multi, de aia natitalitea e praf si pulbere, in RO e multa delasare nepasare maxima, am lasat tot sa se fure si noi nu am facut nimic de la presedinte la politai la taran.
Cand ne vom ridica toti in picioare la unison ca un musuroi de furnici atunci o sa vezi schimbare, si la resursele ce le avem ca tara putem fi ce am fost candva, Germania si china sa-si bage ghiara in gat, dar trebuie unison.

| 4ndr33y a răspuns:

Ti-ai raspuns singur dupa intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| existential a răspuns:

Statul la noi are printre obiective indobitocirea si imbolnavirea populatiei. Daca poporul ar fi sanatos si pregatit profesional, ei de la putere s-ar simti amenintati.Aici nu ma refer neaparat de cei care apar la tv. Aia sunt marionete.
E la fel ca pe vremea comunismului. Sa fie tinuti cat mai multi in lant, sa nu scoata vreunul capul sa vorbeasca. Nu cumva sa ii dea jos pe ei.

| MetisuI a răspuns:

Parintii nu stiu sa parinteasca
Nu va pun sa faceti nimic de mici
Va tin la caldurica
Ma uit in SUA la prieteni
Ce constiinciosi sunt studentii
Mai ales astia de la Harvard
Cate ore de munca baga
Ce in serios isi iau fiecare materie
La noi se lauda ca sunt la ASE si trec anul fara sa faca nimic
Nu exista disciplina si isi iau viata la misto
Nu o pretuiesc
Lene, lipsa de educatie, ambitie 0

| iliiiinca a răspuns:

Pentru ca mulți se mulțumesc cu puțin, nu vor mai mult de la viața, simplu, nu-i țara de vină.

| Valkyrie95 a răspuns:

Lipsa unor modele care sa le insufle de mici niste principii/valori in care sa creada.
Au modele, doar ca de proasta calitate.
Nu poti sa iti gasesti un scop daca atentia ta e orientata catre distractii cum e tik tok si alte aplicatii de social media.
Tara asta nu e complet lipsita de oportunitati, doar ca exista multa ignoranta, lipsa de implicare, comoditate.