| lungu_5803 a întrebat:

De ce credeti ca Romania a ajuns asa rau? Adica de ce unele tari precum Germania, Italia, Spania au o economie si o infrastructura mult mai dezvoltata decat cea a romaniei?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Investiţiile sunt una dintre cheile succesului. La noi nimeni nu face investiţii (fie ele în infrastructură, educaţie, cultură sau sănătate), iar cei care îndrăznesc să facă, ori ne fraieresc pe noi, ori noi le dăm ţeapă. Cum se tot întâmplă de ceva timp încoace cu firmele care cică ne construiesc autostrăzi.
Plus, cei care ne conduc, nu-şi asumă niciun risc (care de fapt n-ar fi risc dacă şi-ar pune capul la contribuţie), iar lucrul ăsta pune multe piedici.
Să nu mai vorbim că ţările pe care le-ai enumerat au fost ÎNTOTDEAUNA mult mai dezvoltate decât România. Întotdeauna. Şi mentalitatea oamenilor a rămas una de conducător, iar asta ajută extrem de mult.
Să nu vorbim şi de proasta utilizare a resurselor ţării şi-a fondurilor europene (că tot se vorbeşte de ele). Nici măcar pe cele nerambursabile nu le folosim. Abia un procent infim a fost folosit din cât ne-a fost pus la dispoziţie. Şi chiar şi procentul ăla a fost folosit GREŞIT.
Dar bineînţeles, sunt multe motive pentru care noi o ducem aşa rău. Dar "rădăcina" este undeva înfiptă cu vreo 20 de ani în urmă.

6 răspunsuri:
| mnopqr a răspuns:

Avem cu ce, n-avem cu cine!

| BoOoMbOnik a răspuns:

Pentru ca absolut toti parlamentarii ne fura! Funda? Te rog. Mersi!

| BBEgirl a răspuns:

Simplu...tara functioneaza pe sistemul "Ia de la saraci si da la bogati"

| YoYoLicious a răspuns:

Cred ca puteai sa dai exemple mult mai bune de tari din europa cu o economie mai dezvoltata decat Romania, deoarece acum si spania si Italia se confrunta cu criza economica, la fel cum se confrunta si Romania. Tari precum luxembourg, olanda, finlanda, belgia, au o economie dezvoltata. Romania a ajuns asa din cauza coruptiei, din cauza ca celor care conduc tara nu le pasa de populatie, ci de cum sa fure mai mult de la noi. Nu exista strategii de dezvoltare, exista doar strategii de imbogatire a celor care conduc. Cum sa creasca economia romaneasca daca aici abia iti poti deschide o afecere privata. Nu exista credite acordate IMM-urilor, putinele asociatii care ajuta la crearea si dezvoltarea acestora nu fac fata si de aceea cele mai multe microintreprinderi ies de pe piata in mai putin de 3 ani. Nu exista o cultura in ceea ce priveste organizarea unei companii, nu exista respect fata de angajati si de aceea majoritatea intreprinderilor nu dau randament. Nu iesim din criza doarece toti romanii economisesc, cumpara si consuma mai putin si astfel economia tarii este in stagnare sau, mai rau, descreste pe zi ce trece. Dar cine ne poate invinovatii? Sunt oameni care lucreaza cu 7 milioane/luna, iar preturile sunt aceleasi sau mai mari, ca in celelalte state mai dezvoltate, unde salariu nu prea coboara sub 1000 de euro. In ritmul in care suntem, nu o sa se aleaga nimic de tara. Plecati cat inca mai putetioh go on

| will_4908 a răspuns:

Tara condusa prost, oameni prosti care au dat jos un comunist si au votat in proportie de 90% cu alt comunist (bai, numai in Coreea de Nord se mai voteaza asa). Crezi ca acum e rau? Uita-te la generatia actuala care habar n-are sa scrie. Eu ma car dracu' de aici.

| mary23 a răspuns:

Un raspuns simplu si la obiect:
Pentru ca de Romania nu s-a ocupat nimeni. Lumea este indiferenta si isi urmareste propriile nevoi.